Grypa ptaków w natarciu. Mamy 5 kolejnych ognisk

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
24-02-2020,17:20 Aktualizacja: 24-02-2020,17:16
A A A

Główny lekarz weterynarii wyznaczył 5 kolejnych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 u drobiu w Polsce.

Ogniska zostały wyznaczone przez GLW na podstawie wyników badań otrzymanych w dniach 21-23 lutego z krajowego laboratorium referencyjnego ds. grypy ptaków, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Ognisko nr 2020/20 zostało wyznaczone w gospodarstwie utrzymującym 18 799 kaczek reprodukcyjnych w wieku od 1 do 130 tygodni.

Gospodarstwo, w którym wybuchło to ognisko, jest położone w miejscowości Kociołki w gminie Błaszki w powiecie sieradzkim w województwie łódzkim.

ptasia grypa, Baranowiec, gmina Dąbie, wielkopolska, Tomasz Stube

Ptasia grypa zaatakowała fermę kaczek

W miejscowości Baranowiec (gm. Dąbie, woj. wielkopolskie) potwierdzono kolejne ognisko ptasiej grypy w regionie - poinformował Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Wirusa stwierdzono w liczącej 9 tys. sztuk fermie...

Ognisko nr 2020/20 jest zarazem pierwszym, które zostało potwierdzone w województwie łódzkim.

Ognisko nr 2020/21 zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 49 321 kaczek rzeźnych w wieku 10 dni i 6 tygodni.

Wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI) podtypu H5N8 została potwierdzona w gospodarstwie położonym w miejscowości Świbie w gminie Wielowieś w powiecie gliwickim w województwie śląskim.

Ognisko nr 2020/22 zostało wyznaczone w gospodarstwie utrzymującym 12 700 kaczek rzeźnych w wieku 6 dni i 4 tygodni.

Wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI) podtypu H5N8 została potwierdzona w gospodarstwie położonym w miejscowości Regny w gminie Koluszki w powiecie łódzkim wschodnim w województwie łódzkim.

grypa ptaków, drób, wirus grypy ptaków h5n8, kaczki, ognisko grypy ptaków, wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI) u drobiu

Ognisko grypy ptaków po raz pierwszy w woj. opolskim

Główny lekarz weterynarii wyznaczył 19. ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 u drobiu w Polsce. Ognisko zostało wyznaczone przez GLW na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium...

Ognisko nr 2020/23 zostało wyznaczone na podstawie wyników badań z dnia 22 lutego 2020 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 56 503 kaczek rzeźnych w wieku 7 i 8 dni oraz 5 tygodni.

Gospodarstwo, w którym wykryto tę chorobę jest położone w miejscowości Skaratki w gminie Domaniewice w powiecie łowickim w województwie łódzkim.

Ognisko nr 2020/24 zostało wyznaczone na podstawie wyników badań z dnia 23 lutego 2020 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 9 046 kaczek rzeźnych w wieku 6 dni.

Choroba pojawiła się w gospodarstwie położonym w miejscowości Barnowiec w gminie Dąbie w powiecie kolskim w województwie wielkopolskim.

ptasia grypa, Krzysztof Niemczuk, Instytut Weterynaryjny w Puławach

Mijają tygodnie, a nadal nie wiadomo skąd wziął się wirus

- Wirusa grypy ptaków przenoszą dzikie ptaki, w Polsce grypa zaatakowała kilkanaście stad drobiu, ale znaleziono zaledwie jednego dzikiego zakażonego ptaka - mówi Krzysztof Niemczuk, dyrektor Instytutu Weterynaryjnego w Puławach....

GLW informuje, że w ogniskach nr 21-24 oraz 19 wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków pokrywało się w czasie z wstawieniem do gospodarstwa nowych piskląt przez ten sam podmiot.

Służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania choroby przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.

Główny lekarz weterynarii przypomina wszystkim hodowcom drobiu o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i przestrzeganiu zasad bioasekuracji przy obsłudze drobiu, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.

GLW na bieżąco aktualizuje informacje dotyczące występowania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Informacje na temat grypy ptaków (AI) znajdziesz TUTAJ.

Wszystkie Komunikaty Głównego Lekarza Weterynarii dotyczące grypy ptaków znajdziesz TUTAJ.Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2021

Hoduj z głową bydło:

-Złożyłeś wniosek o dopłaty?

-Przygotować się na upały

-Sposób na muchy

-Leczyć każdą zasuszoną krowę?

-Zaczynał od ośmiu krów

 

PRENUMERATA