Grypa ptaków szaleje i ogranicza handel drobiem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: KIPDiP (em) | redakcja@agropolska.pl
05-05-2022,13:25 Aktualizacja: 05-05-2022,13:28
A A A

Szalejąca w Stanach Zjednoczonych grypa ptaków ogranicza import towarów z sektora drobiarskiego. Wielu kontrahentów stosuje regionalizację, ale zasięg geograficzny występowania ognisk HPAI jest już naprawdę spory. Kłopoty dotykają zatem wielu ważnych regionów drobiarskich.

Ponad 80 partnerów handlowych zastosowało ograniczenia w imporcie z USA - podaje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, H5N1, dzikie ptaki

Ognisko grypy ptaków ponownie w gminie Siedlec

Ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków po raz czwarty wybuchło w gminie Siedlec w powiecie wolsztyńskim w Wielkopolsce. Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce w ostatnich tygodniach rozprzestrzenia się wyraźnie wolniej. Wciąż...

Argentyna, Korea Południowa i Tajlandia zakazały przywozu żywego drobiu z wszystkich stanów, ale żaden kraj nie wprowadził ograniczeń wobec całych Stanów Zjednoczonych w odniesieniu do mięsa drobiowego i produktów mięsnych.

Według urzędników z Departamentu Rolnictwa dziesięciu największych (Meksyk, Chiny, Kanada, Kuba, Gwatemala, Tajwan, Filipiny, Angola, Kolumbia i Wietnam) odbiorców drobiu z USA tylko częściowo zakazało importu, to znaczy restrykcjami objęto wybrane obszary - na przykład hrabstwa lub stany.

Kroki podejmowane przez największych importerów są obecnie zdecydowanie bardziej łagodne niż w roku 2015, kiedy siedmiu kluczowych klientów wstrzymało import z całych Stanów Zjednoczonych. Jednym z takich odbiorców były Chiny, które zamroziły handel z USA na kilka lat.

Wprowadzony wówczas zakaz eksportu drobiu i jaj na rynek chiński został zniesiony dopiero w listopadzie 2019 roku, gdy oba kraje starały się sfinalizować umowę łagodzącą skutki trwającej wojny handlowej.

KIPDiP przypomina, że w 2020 roku Chiny dogadały się z USA w sprawie regionalizacji. Pekin zadeklarował, że w sytuacji, gdy w Stanach Zjednoczonych zostanie wykryte ognisko grypy ptaków nie wprowadzi zakazu importu drobiu i jaj dla całego kraju, a jedynie ograniczy się do stanu, w którym potwierdzona zostanie choroba.
 Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA