Grypa ptaków pustoszy stada kur niosek

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: KIPDiP (em) | redakcja@agropolska.pl
04-02-2021,13:10 Aktualizacja: 04-02-2021,13:14
A A A

Grypa ptaków pustoszy stada drobiu w Europie, w tym towarowych kur niosek. Tylko w Polsce straty w ich pogłowiu liczymy w milionach, a problemy mają niemal wszystkie kraje europejskie.

Jak podaje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz eksperci nie przewidują, aby sytuacja szybko miała poprawić się. Nie ma bowiem sygnałów o złagodzeniu wirusa, a sezon migracji dzikich ptaków potrwa do marca-kwietnia.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, kury nioski, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, kogutki, indyki, kaczki

HPAI. 5 ognisk i ponad 180 tysięcy zabitych zwierząt

Grypa ptaków została potwierdzona w kolejnych 5 gospodarstwach w Polsce. W dniach od 29 stycznia do 1 lutego wystąpiła ona na fermach zlokalizowanych w województwie kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, łódzkim i...

Naukowcy z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego-PIB w Puławach oceniają, że z uwagi na liczne przypadki wykrycia wirusa HPAI H5N8 w Polsce, ryzyko rozprzestrzenienia wirusa w krajowej populacji drobiu i ptaków dzikich należy uznać za bardzo wysokie.

W Europie grypa ptaków sieje spustoszenie na fermach w 19. państwach. Od listopada 2020 roku wykryto 314 ognisk u drobiu i 1168 przypadków u ptaków dzikich.

KIPDiP uważa, że zakaźny wirus będzie jednym z dwóch głównych, obok pandemii COVID 19, czynników kształtujących rynek drobiu i jaj w 2021 roku.

Wpływ epizoocji polega przede wszystkim na zmniejszaniu pogłowia z powodu likwidacji ptaków w ogniskach i w ramach ubojów prewencyjnych.

Nie należy jednak zapominać o pośrednich konsekwencjach ograniczających podaż produktów drobiarskich, jak chociażby brak możliwości wstawień nowych stad w gospodarstwach zlokalizowanych na obszarach zapowietrzonych i zagrożonych.

KIPDiP przypomina, że wirus to nie tylko problem Europy. Producenci kurczaków i jaj na azjatyckich rynkach, od Japonii po Indie, zmagają się z największą od lat falą zakażeń wirusem grypy ptaków.

Od listopada 2020 roku w Korei Południowej straty w pogłowiu wyniosły już blisko 22 miliony sztuk. Na rynku brakuje jaj, a rząd zniósł cła aby importować je i produkty jajeczne.

Straty w pogłowi drobiu w Japonii są równie wysokie. Ma to duże znaczenie dla rynku międzynarodowego ponieważ kraj ten jest jednym z największych światowych importerów mięsa, jaj i produktów przetwórstwa jaj.
 Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2021

Hoduj z głową bydło:

-Złożyłeś wniosek o dopłaty?

-Przygotować się na upały

-Sposób na muchy

-Leczyć każdą zasuszoną krowę?

-Zaczynał od ośmiu krów

 

PRENUMERATA