Gęsi mogą być wypuszczane na wybieg mimo grypy ptaków

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-02-2017,14:40 Aktualizacja: 16-02-2017,15:17
A A A

Główny Inspektorat Weterynarii przekazał, że możliwe jest udostępnienie wybiegów dla stad gęsi reprodukcyjnych, a także gęsi rzeźnych do 6 tygodnia życia wypuszczanych na wolne powietrze w ramach aklimatyzacji - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Gęsi mogą być wypuszczane na wybieg pod warunkiem ustanowienia nad całym terenem zadaszenia, które kończy się z każdej niezwiązanej z budynkiem strony, pionową siatką do ziemi o oczkach zapobiegających przedostawaniu się dzikich ptaków na teren wybiegu.

ptasia grypa, ogniska, drób

Ptasia grypa potwierdzona w dwóch kolejnych gospodarstwach

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wystąpieniu 50. i 51. ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w woj. śląskim oraz dolnośląskim.   Wirus H5N8 zaatakował gospodarstwo, w którym utrzymywano 73 sztuki kur i...

Jeśli nie można tego zastosować, istnieje możliwość udostępnienia wybiegu gęsiom przy spełnieniu kilku ważnych zaleceń z zastosowaniem ścisłej bioasekuracji: m.in. wybiegi muszą być położone minimum 500 metrów od zbiorników wodnych (rzeka, staw, jezioro), należy utrzymać właściwą obsadę, nie można wypuszczać gęsi w godzinach wczesnoporannych i wieczornych, trzeba wreszcie używać odstraszaczy dźwiękowych i wizualnych dla dzikich ptaków.

Stada powinien pilnować także opiekun - jeden na co najwyżej 1000 m2. Na obu wybiegach zabronione jest pojenie i karmienie gęsi oraz obowiązują zalecenia odnośnie odkażania wybiegów i ściółki.

W związku z wprowadzeniem wyjątku dla gęsi, Główny Inspektorat Weterynarii udostępnił właściwym terenowym oddziałom Inspekcji Weterynaryjnej materiały informacyjne do stosowania podczas przeprowadzanych kontroli gospodarstw - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.
ptasia grypa, drób, chiny, zakaz sprzedaży drobiu, Szczep H7N9, światowa organizacja zdrowia

Ptasia grypa zabija coraz więcej ludzi. Niepokój rośnie

Z powodu ptasiej grypy w styczniu w Chinach zmarło 79 osób. To najwyższa liczba ofiar w ciągu miesiąca od co najmniej 3 lat - ogłosiły w czwartek władze sanitarne tego kraju. W związku ze wzrostem zakażeń wirusem H7N9 niektóre miasta...

Zezwolenie na wypuszczanie gęsi na wybieg, zwalnia jednocześnie z obowiązku przestrzegania przepisów prawa odnośnie odosobnienia drobiu w gospodarstwie w zamkniętych obiektach budowlanych lub innych miejscach w celu uniemożliwienia kontaktu z dzikimi ptakami i pozostałym drobiem w gospodarstwie - obowiązujących na podstawie Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Pozostałe przepisy są nadal obowiązujące i będą egzekwowane przez służby weterynaryjne.

Złagodzenie wymogów dotyczących gęsi wiąże się ze specyfiką chowu tego ptactwa. Bardzo źle znoszą przebywanie w zamknięciu, a reprodukcja w takich warunkach jest prawie niemożliwa.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA