Drobiarze chcą szybko uporać się z ptasią grypą. Straty rosną

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-03-2017,10:00 Aktualizacja: 17-03-2017,10:16
A A A

Branża drobiarska musi szybko uporać się z ptasią grypą, by wznowić eksport do krajów pozaunijnych - uważa Łukasz Dominiak, dyrektor Krajowej Rady Drobiarstwa. Szczególnie ważne jest odzyskanie rynków w Chinach, RPA, Tajwanie i Japonii.

- Po wykryciu wirusa, kraje pozaunijne wstrzymały import drobiu z naszego kraju. Jest to dotkliwe dla branży, ale Polska głównie eksportuje drób do Unii Europejskiej, gdzie trafia ok. 75 proc. sprzedawanego drobiu - poinformował dyrektor KRD.

ptasia grypa, ASF, afrykański pomór świń, wirus w gospodarstwie, Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna

Tylko w ten sposób można wygrać z ASF i ptasią grypą

Apelujemy o przestrzeganie wszelkich zakazów i nakazów wydanych przez Inspekcję Weterynaryjną oraz ministra rolnictwa - podkreśla Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna w specjalnym komunikacie. Rada zwraca uwagę, że "tylko...

Od 2014 r. Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w UE. W 2016 r. wytwórczość wyniosła ponad 2,5 mln ton i napędza ją głównie eksport. Ok. 40 proc. całej produkcji trafia do zagranicznych odbiorców, a w ub.r. wywieziono ponad 1 mln ton mięsa. Dominiak podkreślił jednak, że najważniejszy dla branży jest krajowy rynek.

Polska jest bardzo konkurencyjna cenowo, dodatkowo liczy się wysoki standard produkcji, dzięki czemu branża zdobyła rynek unijny. Do UE sprzedawane są głównie bardziej szlachetne części kurczaków, np. filety z piersi.

Dlatego tak ważne było pozyskanie innych rynków zbytu, gdzie można było wywozić inne elementy. - Otwarcie rynków Tajwanu i RPA w 2016 r. dawało branży oddech na powiększenie eksportu, na zagospodarowania nadwyżki produkcji - wskazał Dominiak.

Jego zdaniem, teraz przed branżą stoi zadnie opanowania grypy ptaków przez przekonywanie hodowców do rygorystycznego przestrzegania zasad bioasekuracji. Dyrektor podkreślił, że wznowienie eksportu zależy od państw importujących drób.

ptasia grypa, mandaty, drób,

Ptasia grypa - policja kontroluje gospodarstwa i wlepia mandaty

Policjanci z Konina skontrolowali gospodarstwa w gminie Kramsk i ukarali właścicieli sześciu gospodarstw, gdzie ptaki biegały wolno po podwórku. Mandaty w tych przypadkach wynosiły po 50 zł, ale mogą być znacznie wyższe.   W czasie...

- Z każdym z państw mamy niezależne bilateralne relacje i spisane zasady współpracy, w zasadzie powinna być respektowana zasada regionalizacji - powiedział. Zasada ta polega na tym, że drób jest wysyłany z regionów kraju, w których nie ma ptasiej grypy. Jednak państwa nie zawsze godzą się na regionalizację - tak jest np. w przypadku Chin.

Zdaniem Michała Koleśnikowa, dyrektora departamentu analiz ekonomicznych BGŻ BNP Paribas obecnie trudno jest prognozować, jak zmieni się w tym roku eksport, produkcja czy ceny drobiu. To w dużym stopniu zależy od przebiegu grypy ptaków w Polsce i w UE.

W ocenie eksperta, prawdopodobnie produkcja drobiu spowolni, przyrost będzie mniejszy niż w ubiegłym roku (12 proc.). Jeżeli chodzi o ceny, to jeżeli z powodu grypy w innych krajach unijnych produkcja spadnie, to ceny mogą nawet wzrosnąć. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że ceny drobiu w ub.r. były bardzo niskie. Jeżeli zaś chodzi o konsumpcję, to - według niego - raczej nie spadnie.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, ministerstwo rolnictwa, drób, ptasia grypa, H5N8

Można czy nie można wypuszczać drobiu na zewnątrz?

Ministerstwo rolnictwa przypomina, że wciąż obowiązuje nakaz utrzymywania drobiu w odosobnieniu, tak by zatrzymać dalsze rozprzestrzenianie się wirusa ptasiej grypy na terenie kraju. Innego zdania jest Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz....

Ekspertka KRD, lekarz weterynarii Aleksandra Porada zauważyła, że ptasia grypa panuje nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych krajach UE, np. we Francji jest 466 ognisk, a na Węgrzech ponad 230. W sumie do 13 marca w UE stwierdzono 1029 ognisk ptasiej grypy.

Porada wyjaśniła, że formalnie, według przepisów Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE), kraje powinny otworzyć rynek po trzech miesiącach od likwidacji ostatniego ogniska, ale w praktyce wznowienie importu następuje znacznie później.

Profesor Piotr Szeleszczuk ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, zapewnił, że grypa ptaków jest niegroźna dla ludzi, a zniszczenie tego wirusa jest bardzo łatwe. Szybko ginie on w wysokich temperaturach.

Ptasia grypa pojawiła się w Polsce na początku grudnia 2016 r., obecnie stwierdzono już 64 ogniska tej choroby u drobiu domowego. Na likwidację ognisk wydano 80 mln zł. Według KRD, choroba dotknęła najbardziej producentów indyków, piskląt jednodniowych i jaj wylęgowych.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA