Dokumentowanie stad drobiu jest obowiązkowe

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-06-2017,10:15 Aktualizacja: 12-06-2017,10:40
A A A

Ptasia grypa jest w odwrocie, ale dokumentowanie codziennych przeglądów stad drobiu nadal jest obowiązkowe - przypomina ministerstwo rolnictwa. Wystarczy prowadzenie prostych notatek.

Z wnioskiem o zmianę przepisów dotyczących dokumentacji codziennych przeglądów stad drobiu zwróciła się ostatnio do resortu Wielkopolska Izba Rolnicza.

Rolniczy samorząd przytoczył argumenty gospodarzy, że w przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów u drobiu, każdy posiadacz ptaków i tak zobowiązany jest niezwłocznie zawiadomić Inspekcję Weterynaryjną.

asf, ptasia grypa, Krzysztof Niemczuk, Instytut Weterynaryjny w Puławach, służby weterynaryjne, bioasekuracja

Ptasia grypa minęła, trwa walka z ASF

Od dwóch miesięcy nie było żadnego ogniska ptasiej grypy w naszym kraju, natomiast stale wykrywane są przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików - poinformował prof. Krzysztof Niemczuk, dyrektor Instytutu Weterynaryjnego w Puławach....

"Codzienne prowadzenie zapisków dla właścicieli ferm nie jest niczym nowym, za to osoby starsze, posiadające kilka sztuk drobiu, mogą mieć z tym problemy, dlatego wniosek dotyczył ograniczenia sporządzenia rejestru do co najmniej jednego w miesiącu" - podaje WIR.

Nie zgodził się na to - poproszony o konsultację przez ministerstwo - główny lekarz weterynarii. Chodzi o straty, jakie w wyniku wystąpienia zjadliwej grypy ptaków ponosi drobiarstwo oraz fakt, że to właśnie ptaki utrzymywane przyzagrodowo są najbardziej zagrożone zarażeniem się wirusem.

"Obowiązek prowadzenia ww. dokumentacji ma służyć monitorowaniu zdrowia ptaków, co wydaje się szczególnie istotne w przypadku gospodarstw przyzagrodowych. Należy także zauważyć, że przepisy nie wprowadzają sposobu prowadzenia ww. dokumentacji, a więc z punktu widzenia realizacji przepisu wystarczające będzie prowadzenie nieskomplikowanych notatek w formie papierowej" - wskazał resort rolnictwa.

Zdaniem przedstawicieli ministerstwa przychylenie się do wniosku WIR wprowadziłoby niewielkie ułatwienia dla rolników, a jednocześnie zwiększyłoby się ryzyko niewykrycia wczesnych objawów grypy ptaków.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2021

Hoduj z głową bydło:

-Złożyłeś wniosek o dopłaty?

-Przygotować się na upały

-Sposób na muchy

-Leczyć każdą zasuszoną krowę?

-Zaczynał od ośmiu krów

 

PRENUMERATA