Czy powstanie ferma drobiu w okolicy Pasłęka?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
08-07-2021,14:30 Aktualizacja: 08-07-2021,15:45
A A A
Budowa fermy drobiu w miejscowości Sakówko w woj. warmińsko-mazurskim może być zrealizowana. Mieszkańcy gminy Pasłęk mogą składać wnioski i uwagi dotyczące planowanej budowy fermy do 2 sierpnia.
 
Pomysł budowy fermy drobiu we wsi Sakówko w gminie Pasłęk, jak podaje portel.pl, wrócił w listopadzie ubiegłego roku. Firma Wipasz S.A. skierowała wówczas wniosek do burmistrza Pasłęka by wydał on decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji. 
 
Gmina przekazała wniosek do zaopiniowania m.in. Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Olsztynie i Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu w Elblągu. Opinia sanepidu wydana dla tej inwestycji jest negatywna.
 
cena drobiu, żywiec drobiowy, mięso,indyki, brojlery, spadek cen,

Zmiany cen w skupie drobiu

Ceny w skupie drobiu w trzecim tygodniu czerwca uległy niewielkim wahaniom. Kurczęta brojlery podrożały, indyki potaniały, a notowania kaczek brojlerów pozostały bez zmian.    Krajowi dostawcy za kurczęta brojlery w dniach 14-20...
Jak przekazano w opinii, realizacja planowanego przedsięwzięcia może się przyczynić do pogorszenia warunków sanitarno-higienicznych na danym obszarze, utratę komfortu i pogorszenie warunków mieszkalnych, a w konsekwencji może spowodować pogorszenie warunków zdrowotnych ludzi stale przebywających lub mieszkających w strefie oddziaływania przedsięwzięcia. 
 
Sanepid podkreślił, że tak duża hodowla drobiu emituje uciążliwe zapachy, które pochodzą z rozkładu odchodów, ściółki i resztek pokarmowych.
 
- Trwa postępowanie dotyczące oddziaływania tej inwestycji na środowisko. Do 2 sierpnia mieszkańcy mogą kierować wnioski w tej sprawie do Urzędu Miejskiego w Pasłęku. Być może ten termin zostanie jeszcze przedłużony. Na poprzedniej sesji rady miejskiej została także podjęta uchwała dotycząca opracowania planu zagospodarowania przestrzennego terenu, na którym miałaby powstać inwestycja. Chciałbym więc podkreślić, że sprawa tego, co na tym terenie powstanie w przyszłości, nie jest absolutnie przesądzona – wyjaśnia dla portel.pl Marek Sarnowski, zastępca burmistrza Pasłęka.
 
W 2015 r. firma wycofała się z tej inwestycji, co było efektem protestów mieszkańców. Obawiali się oni, że ferma zlokalizowana kilka kilometrów od Pasłęka, tuż przy trasie S7, będzie uciążliwa przez przykre zapachy, które towarzyszą podobnym fermom.
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA