Ceny jaj szokują klientów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-02-2023,13:40 Aktualizacja: 02-02-2023,13:43
A A A

U producentów jaja podrożały w ciągu roku nawet o 70–90 proc., a na półkach sklepowych na razie o przeszło 30 proc. Eksperci są jednak zgodni - ceny będą dalej rosły. Winna grypa ptaków, ale też potężny wzrost kosztów produkcji.

"Rzeczpospolita" zwraca uwagę, że klienci przyzwyczaili się, że dziesięć jajek można bez problemu kupić za mniej niż 10 zł, a czasami znacząco poniżej tej sumy.

jaja, jaja spożywcze, cena jaj, KIPDiP, kury nieśne, pogłowie kur nieśnych, drób, drobiarstwo, ceny pasz, niedobory gazu

Ceny jaj drastycznie rosną zgodnie z prognozą KIPDiP

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz w ostatnich dniach sierpnia tego roku wydała publiczne ostrzeżenie przed tym, że za kilka miesięcy, późną jesienią i zimą, jaja w Polsce oraz w Europie mogą być wyjątkowo drogie. W grudniu...

"Teraz trzeba za nie zapłacić kilkanaście złotych, nierzadko powyżej 15 zł. Mówi się o kilkudziesięcioprocentowych wzrostach cen w ciągu ostatnich kilku miesięcy" - pisze "Rz" i dodaje, że potwierdzają to dane zebrane przez pracowników ministerstwa rolnictwa i publikowane w biuletynach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej.

"Wynika z nich, że 22 stycznia za 100 jaj spożywczych z chowu klatkowego w kategorii L trzeba było na rynku zapłacić średnio prawie 80 zł. Dokładnie rok wcześniej niespełna 47 zł. Oznacza to wzrost cen o blisko 70 proc. W ciągu tygodnia poszły do góry o 3,6 proc. Za jaja kategorii M 22 stycznia trzeba było zapłacić średnio prawie 70 zł, rok temu nieco ponad 36 zł. Tu wzrost w ciągu roku przekroczył 92 proc., a w ciągu tygodnia 1,2 proc." - czytamy.

Gazeta cytuje Magdalenę Kowalewską, starszą analityk sektora Food and Agri w Banku BNP Paribas, która zaznacza, że ceny jaj konsumpcyjnych rosną nie tylko w Polsce, ale i w całej UE.

"Według notowań ministerstwa rolnictwa w styczniu producenci sprzedawali jaja klasy M i L przeciętnie po 0,70-0,80 zł/szt., czyli o 80 proc. więcej niż przed rokiem. Z kolei ceny w Unii Europejskiej wzrosły przeciętnie o 72 proc. w relacji rocznej" - mówi ekspertka  i zwraca uwagę, że mniejszą dynamiką wzrostów charakteryzują się stawki detaliczne jaj.
  

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2023

Hoduj z głową bydło:

-Cena mleka w UE spada

-Pierwiastki potrzebują miejsca

-Genetyka, czyli hazard w oborze

-Postawili na szybkość doju

-Czołówka producentów opasów

 

PRENUMERATA