Brexit wyraźnie pogarsza sytuację polskiego drobiarstwa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
05-05-2021,14:10 Aktualizacja: 05-05-2021,14:18
A A A

Wielka Brytania była w ub.r. drugim największym importerem drobiu z Polski, obecnie spadła na czwarte miejsce. Gorsze wyniki eksportu do tego kraju są prostą konsekwencją brexitu - podkreśla Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

- Kilka miesięcy temu cała branża drobiarska mówiła o możliwych negatywnych konsekwencjach brexitu. Po zakończeniu negocjacji między Wielką Brytanią a Unią Europejską wszyscy odetchnęli z ulgą. Tymczasem wygląda na to, że bez świateł reflektorów, bez zainteresowania opinii publicznej powoli, ale konsekwentnie tracimy brytyjski rynek - komentuje sytuację dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz Katarzyna Gawrońska.

Andrzej Danielak, Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu, grypa ptaków, pandemia koronawirusa

Grypa ptaków przynosi miliardowe straty drobiarzom

Eksport polskiego drobiu w 2020 roku spadł pod względem wartości po raz pierwszy od 11 lat. Wpływ na to miały dwie epidemie - koronawirusa, który pozamykał granice oraz sektor gastronomiczny, a także grypy ptaków. Krajowi drobiarze...
Jej zdaniem, w kolejnych miesiącach Brytyjczycy będą zamawiać jeszcze mniej drobiu z Polski. Jako bezpośrednią przyczynę tej sytuacji wskazuje rosnącą konkurencję na Wyspach i powolną utratę uprzywilejowanej pozycji dawnych unijnych partnerów W. Brytanii, m.in. Polski na rzecz innych krajów, np. Ukrainy.

Izba zauważa, że do Wielkiej Brytanii, pod koniec kwietnia, trafiła już pierwsza dostawa ukraińskich kurczaków (z agroholdingu MHP) w ramach umowy o wolnym handlu. Drób z Ukrainy stanowi dużą konkurencję dla polskich kurczaków.

Holding MHP ma największy udział w produkcji mięsa drobiowego na Ukrainie. W 2020 roku Ukraina stała się jednym z pięciu największych eksporterów mięsa kurcząt na świecie i była trzecim największym dostawcą drobiu do UE.

Właśnie spełnił się najgorszy scenariusz dla unijnych eksporterów mięsa drobiowego do Wielkiej Brytanii, w tym dla Polski. Urzeczywistniły się przewidywania, że ukraińskie firmy wejdą na tamten rynek, po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - tłumaczy Gawrońska.

W ubiegłym roku do Wielkiej Brytanii Polska wyeksportowała 134,5 tys. ton mięsa drobiowego o wartości prawie 1 mld 440 mln złotych. Brytyjczycy byli drugim po Niemcach największym importerem drobiu z naszego kraju. Udział Wielkiej Brytanii w całkowitym eksporcie mięsa drobiowego z Polski wyniósł niemal 14 procent.

 

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA