Apel wojewody w związku ze zjadliwą grypą ptaków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marta Stańczyk PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
29-12-2022,15:35 Aktualizacja: 29-12-2022,15:37
A A A

W związku z wykryciem przypadków wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie województwa mazowieckiego, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zaapelował do hodowców drobiu o podjęcie działań mających na celu ograniczenie do minimum możliwości rozprzestrzeniania się choroby.

"Wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI) znów pojawiła się na terenie województwa mazowieckiego. W związku z tym, apeluję do wszystkich hodowców, właścicieli drobiu oraz osób pracujących na fermach o podjęcie działań, które pozwolą ograniczyć szerzenie się choroby. Proszę pamiętać, że im szybciej uda się zminimalizować rozprzestrzenianie się grypy ptaków, tym mniejsze będą straty gospodarcze" – powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, H5N1, kury nioski

Prawdziwy wysyp ognisk HPAI w okresie świątecznym

Grypa ptaków w dniach od 23 do 25 grudnia została wykryta w stadach drobiu domowego w Wielkopolsce, województwie łódzkim i pomorskim. Wirus zaatakował kaczki rzeźne, hodowlane, kury nioski i gęsi rzeźne. Ognisko HPAI nr 50 w...
Przypomniał także o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji, które określa Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 31 marca 2022 r. Hodowcy powinni unikać miejsc bytowania dzikiego ptactwa; myć ręce po każdorazowym zetknięciu z ptactwem, zarówno dzikim, jak i drobiem utrzymywanym w stadach przydomowych; myć dokładnie, z użyciem detergentu wszystkie przedmioty, które miały kontakt z surowym mięsem drobiowym; przy obsłudze drobiu w gospodarstwie zakładać odzież i obuwie przeznaczone wyłącznie do obsługi drobiu i zmieniać je po wyjściu z kurnika; stosować maty dezynfekcyjne przy wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób; zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich.

Nie powinni dotykać, bez odpowiedniego zabezpieczenia, martwego dzikiego ptactwa lub ptaków sprawiających wrażenie chorych; karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany; poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki.

"Zgodnie z obowiązującym prawem, każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu należy zgłaszać do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta)" - przekazał wojewoda.

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA