15 ognisk HPAI w Polsce od początku listopada

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
18-11-2021,17:45 Aktualizacja: 18-11-2021,17:51
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o stwierdzeniu 5 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu nr 350-354 w 2021 r. podtypu H5N1.

Ogniska HPAI zostały potwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

W Polsce od 2 listopada potwierdzono już 15 ognisk HPAI u drobiu i 1 ognisko u dzikiego ptactwa.

grypa ptaków, KIDiP, HPAI, Katarzyna Gawrońska, przyzagrodowe hodowle drobiu

KIPDiP alarmuje: chów przyzagrodowy zagraża branży drobiarskiej

Polska jest w przededniu wybuchu grypy ptaków z niespotykaną dotąd intensywnością. Jeśli natychmiast nie zostaną podjęte działania prewencyjne kraj - największa potęga drobiarska w Europie - poniesie straty, które trudno sobie nawet...

Ognisko HPAI nr 2021/350 zostało stwierdzone 11 listopada w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 25 061 kurzych brojlerów. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Golice Kolonia w gminie Siedlce w powiecie siedleckim w woj. mazowieckim.

Ognisko HPAI nr 2021/351 zostało stwierdzone 14 listopada w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 2 267 kaczek hodowlanych. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Gawłowice w gminie Goszczanów w powiecie sieradzkim w woj. łódzkim.

Ognisko HPAI nr 2021/352 zostało stwierdzone 14 listopada w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 5 051 kaczek hodowlanych. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Gawłowice w gminie Goszczanów w powiecie sieradzkim w woj. łódzkim.

grypa ptaków, KIDiP, produkcja drobiu, HPAI

HPAI pustoszy fermy w Europie. Eksperci biją na alarm

Sytuacja epizootyczna w UE i innych krajach budzi duże obawy specjalistów z zakresu chorób zakaźnych zwierząt. Grypa ptaków, najczęściej przenoszona przez migrujące ptaki, szybko rozprzestrzenia się w Europie.   Z...

Ognisko HPAI nr 2021/353 zostało stwierdzone 13 listopada w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 11 766 kaczek rzeźnych. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Stary Karolew w gminie Koźminek w powiecie kaliskim w woj. wielkopolskim.

Ognisko HPAI nr 2021/354 zostało stwierdzone 13 listopada w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 9 858 kaczek hodowlanych. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Chodybki w gminie Koźminek w powiecie kaliskim w woj. wielkopolskim.

W gospodarstwach, w których stwierdzono ogniska HPAI, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki zwalczania choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację zwierząt, przeprowadzenie oczyszczania i dezynfekcji w ognisku choroby, wyznaczenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

Mapę obrazującą liczbę i rozmieszczenie ognisk grypy ptaków w Polsce można znaleźć TUTAJPoleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA