ZPPM: mleko jako napój to przykład kuriozów prawnych UE

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-06-2021,14:05 Aktualizacja: 22-06-2021,14:13
A A A

Mleko jako napój to przykład unijnych kuriozów prawnych - uważa Związek Polskich Przetwórców Mleka, odnosząc się wytycznych KE. Zwraca się do resortu klimatu, by przygotował przepisy mające więcej wspólnego ze zdrowym rozsądkiem i polską rzeczywistością.

"Mleko, jogurty pitne, kefiry, maślanki - generalnie wszystkie przetwory mleczne, które da się spożyć bez użycia sztućców, zdaniem urzędników Komisji Europejskiej to napoje, a kubki na napoje nie są pojemnikami na napoje" - zwraca uwagę ZPPM.

produkcja mleka na świecie, ceny mleka, wzrost produkcji, bydło mleczne,

Produkcja mleka na świecie wzrośnie?

Na rynku globalnym utrzymuje się wzrostowy trend w produkcji mleka. W bieżącym roku jej poziom może być wyższy nawet o 1,6% i przekroczyć 920 mln ton surowca.    Według czerwcowej prognozy Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw...

Jego zdaniem to kolejny przykład "unijnych kuriozów prawnych". Związek przypomina, że pod koniec maja KE ogłosiła wytyczne dotyczące produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.

"Wytyczne dotyczą, jeszcze nie zaimplementowanej do polskiego prawa, dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko" - wyjaśniono.

Zwrócono uwagę, że dyrektywa określa m.in. docelowe poziomy recyklingu dla jednorazowych opakowań po napojach - 77 proc. do 2025 r. i 90 proc. do roku 2029. "Cel tyleż szczytny, co nierealny - zwłaszcza w przypadku przetworów mlecznych sprzedawanych w opakowaniach wielomateriałowych" - stwierdza ZPPM. Podkreśla, że problem zostanie rozwiązany "poprzez nałożenie na producentów napojów dodatkowych opłat za takie opakowania".

Dodano, że z zapisów rozporządzenia wykonawczego Komisji(UE)nr 2020/2151 z 17 grudnia 2020r. będzie wynikać konieczność wprowadzenia na opakowania dodatkowej informacji o zastosowaniu plastiku do ich produkcji. "Oznacza to konieczność przeprojektowania opakowań, a to dodatkowe koszty dla producentów, a w konsekwencji dla konsumentów" - wyjaśnia ZPPM.

mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, skup mleka, krowy mleczne, produkcja mleka, PFHBiPM, mleko w UE

Mleczarnie kupują dużo surowca i płacą wysokie stawki

Skup mleka w kwietniu 2021 roku, jak informuje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego, wyniósł 1 036,0 mln litrów. Meldunkowy skup mleka w kwietniu...

Z informacji wynika, że wytyczne stanowiące interpretację zapisów dyrektywy KE, kwalifikują mleko i niektóre przetwory mleczne jako napoje, "mimo iż nie służą do gaszenia pragnienia i powinny być traktowane jako żywność".

"Mleko jest to żywność bogata w odżywcze składniki. Znajdują się tam: tłuszcz, laktoza, białko, magnez, potas, wapń, witaminy z grupy B, witamina A, D, K i E" - przypomina cytowana w informacji dietetyczka Pola Gmitrzak. Jak zauważa kwalifikacji dokonano "nie ze względu na przeznaczenie produktu, a ze względu na opakowanie".

Zdaniem Komisji, jak tłumaczy Gmitrzak, napojem jest też napój w proszku, ale ocet, który bywa sprzedawany w plastikowych butelkach, jest traktowany przez KE dla odmiany jako żywność. "Zupełny brak konsekwencji" - ocenia.

Dietetyczka tłumaczy, że np. jogurt pitny będzie klasyfikowany jako napój, ale jogurt niezawierający w nazwie słowa "pitny", nawet jeżeli będzie sprzedawany w takim samym opakowaniu, będzie traktowany jako żywność.

produkcja mleka w Rosji, niska cena mleka, apel o pomoc, rządowe wsparcie,

Rosyjscy producenci mleka apelują o pomoc

Koszty produkcji mleka w ostatnim czasie w Rosji mocno wzrosły, co przełożyło się na mniejszy zysk rolników. Tamtejszy związek producentów mleka prosi o wsparcie państwa dla krajowego przemysłu mleczarskiego.   Rosyjski związek...

Zgodnie z cytatem przytoczonym w informacji: "W dyrektywie nie wprowadzono jasnego rozróżnienia między pojemnikami na napoje, butelkami na napoje (podkategoria pojemników na napoje) i kubkami na napoje (które nie są pojemnikami na napoje)".

ZPPM podkreśla, że w Polce problemem jest relatywnie niskie spożycie mleka i jego przetworów na tle innych państw UE. "Dodatkowe opłaty za ich opakowania nie pomogą poprawić tej niekorzystnej sytuacji, ale z pewnością spowodują jej pogorszenie" - przekonuje.

Związek proponuje, by Ministerstwo Klimatu, które jest odpowiedzialne za wdrożenie dyrektywy 2019/904 do polskiego prawodawstwa, nie brało pod uwagę wytycznych KE, które nie są prawnie wiążące i przygotowało przepisy mające "więcej wspólnego ze zdrowym rozsądkiem i polską rzeczywistością".

"Dzięki temu napój nadal będzie mógł być napojem, żywność żywnością, a Polacy nie będą obciążeni dodatkowymi kosztami wynikającymi z urzędniczej fantazji, co w przypadku mleka i jego przetworów wyjdzie im dodatkowo na zdrowie" - stwierdzono.
 Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA