Rząd rozważa złożenie nowego projektu "piątki"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Monika Zdziera PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-10-2020,19:30 Aktualizacja: 29-10-2020,21:58
A A A

- Rozważana jest sytuacja, w której od nowa projekt noweli ustawy o ochronie zwierząt zostanie złożony - poinformował Piotr Müller, rzecznik rządu.

Pytany w TVP 1 o plany dotyczące "piątki dla zwierząt" - która z poprawkami Senatu wróciła do Sejmu - poinformował, że rozważane jest, aby uporządkować ją w całości. - Chodzi o to, by nie była częściowo przyjęta w Sejmie, później częściowo łatana w Senacie - podkreślił.

ustawa o ochronie zwierząt, piątka dla zwierząt, sejmowa komisja rolnictwa, robert telus

PiS nie wycofuje się z "piątki dla zwierząt"

- Stanowisko PiS w kwestii ochrony zwierząt jest niezmienne; nie wycofujemy się z "piątki dla zwierząt" - zadeklarowała na Twitterze posłanka PiS Anita Czerwińska, rzeczniczka ugrupowania. We wtorek o godz. 16 miało rozpocząć się...

- Faktyczne, rozważana jest sytuacja, w której od nowa ten projekt zostanie złożony, ale z poprawkami, które zostały uwzględnione - przyznał.

Wśród poprawek wymienił odrzucenie możliwości wejścia przedstawicieli organizacji pozarządowych na teren gospodarstwa bez przedstawiciela weterynarii oraz możliwość dokonywania uboju rytualnego drobiu.

- Jest taka koncepcja, by uporządkować ten projekt od A do Z - zaznaczył. Dodał, że ewentualne nowe propozycje ogłaszał będzie minister rolnictwa.

We wtorek miało się odbyć posiedzenie sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która miała rozpatrzyć uchwałę Senatu w sprawie nowelizacji, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego.

Obrady zostały jednak odwołane. Według szefa komisji, posła PiS Roberta Telusa "rząd nie wypracował opinii" do noweli, stąd odwołanie posiedzenia.

ustawa o ochronie zwierząt, piątka dla zwierząt, sejmowa komisja rolnictwa, robert telus

Posiedzenie komisji odwołane. "Piątka" trafi do zamrażarki?

Zaplanowane na wtorek, 27 października posiedzenie sejmowej komisji rolnictwa w sprawie tzw. piątki dla zwierząt zostało odwołane. Według jednego z senatorów PiS, projekt może trafić do "zamrażarki". Obrady miały być - zgodnie z...

Później rzeczniczka PiS Anita Czerwińska zadeklarowała na Twitterze, że stanowisko PiS w kwestii ochrony zwierząt jest niezmienne, a partia nie wycofuje się z tzw. piątki dla zwierząt.

Senat 14 października zaproponował 36 poprawek do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra, wprowadza ograniczenia uboju rytualnego i zabrania wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych.

Wśród przyjętych poprawek jest wyłączenie z ograniczeń dotyczących uboju rytualnego uboju drobiu - co było propozycją rządową, a także wydłużenie o 2,5 roku wejścia w życie przepisów dot. zakazu hodowli na futra i o 5 lat wejścia przepisów dot. uboju rytualnego.

Przeciwko nowelizacji, uchwalonej z inicjatywy PiS, wielokrotnie protestowały środowiska rolnicze, m.in. przedstawiciele AGROunii, którzy domagają się odrzucenia noweli.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu