Wysoka wydajność nie dyskwalifikuje rozrodu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
04-03-2015,11:45 Aktualizacja: 04-03-2015,14:43
A A A

Wielu hodowców bydła mlecznego wyznaje zasadę, że zbyt wysoka wydajność krów powoduje problemy w ich rozrodzie. Okazuje się jednak, że jest to powtarzany od lat mit.

- Nie oskarżajmy wysokiej wydajności o to, że jest głównym winowajcą chorób i problemów z rozrodem. Prawda jest zupełnie inna. To choroby są winne, a nie wysoka produkcyjność. Innymi słowy krowy nie osiągają wysokiej wydajności tylko i wyłącznie dlatego, że mają właśnie problemy zdrowotne. Szczególnie groźne są stany subkliniczne, których nie widać gołym okiem - mówił prof. dr hab. Zygmunt Maciej Kowalski podczas Forum Biomin, które odbyło się w Serocku (woj. mazowieckie).

Na potwierdzenie, prof. Kowalski przytoczył wyniki badań naukowców z Niemiec i Izraela. Szczególnie ci drudzy są pionierami jeśli chodzi o wydajność mleczną krów. Właśnie w Izraelu w 2009 r. przeprowadzono doświadczenie łamiące powtarzane od wielu lat stereotypy dotyczące negatywnego wpływu wysokiej wydajności na rozród.

Naukowcy udowodnili, że dobrze zarządzane fermy mogą osiągać jednocześnie wysoką produkcję mleka i dobre wskaźniki rozrodu. W pierwszej grupie zbadali średnią skuteczność krycia i wydajność wszystkich zwierząt. W drugiej wybrali najlepsze zwierzęta pod względem wydajności.

Okazało się, że skuteczność pierwszej inseminacji u najbardziej wydajnych krów była wyższa od średniej. W sumie 47 proc. badanych ferm z najwyższą wydajnością mleczną znalazło się w grupie z najlepszą skutecznością pierwszego zabiegu inseminacji.

- Doskonałe wyniki rozrodu uzyskujemy nie przez cudowne środki i dodatki paszowe, ale przez poprawę zarządzania stadem, która z kolei jest wymuszona przez wysokowydajne stado. Przy wydajności przekraczającej 11-12 tys. kg mleka bez odpowiedniej organizacji produkcji nie można osiągnąć dobrych wyników - podkreślał prof. Kowalski.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA