Wilki coraz groźniejsze. Hodowcy chcą jasnych przepisów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
05-05-2022,9:50 Aktualizacja: 05-05-2022,9:48
A A A

Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego już w marcu alarmował o atakach wilków na zwierzęta gospodarskie w różnych regionach kraju.

Skarb Państwa przez Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska wypłaca rolnikom szkody spowodowane przez wilki. Niestety odszkodowanie nie przysługuje w sytuacji, gdy powstały one w okresie od zachodu do wschodu słońca, a zwierzęta pozostawały bez bezpośredniej opieki.

Jacek Zarzecki, Prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, zwraca uwagę na jego zdaniem krzywdzące  rolników przepisy, które dodatkowo są niejasne i mogą być różnie interpretowane. Zwrócił się w tej sprawie do Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtyki o doprowadzenie do ich zmiany.

producenci opasów, wołowiny, mięso wołowe, opas bydła hf, mieszańce, żywienie cieląt mlekiem pełnym,

Opas bydła zaczyna od mleka pełnego

Producent skupuje byczki i jałówki głównie rasy hf. Opasa je do masy około 700 kg, a w początkowym okresie odchowu stosuje mleko pełne.    Andrzej Kubacki z Ciełuchowa w woj. kujawsko-pomorskim w 1997 r. kupił działkę o...

Bydło mięsne właśnie w tym okresie jest wyprowadzane na pastwiska. Zwierzęta te przebywają na nich często przez kilka miesięcy w roku 24 godziny na dobę.

- Literalne podejście do tego przepisu może spowodować pozbawienie rolników odszkodowań za poniesione straty. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy wiele gospodarstw rolnych utrzymujących bydło realizuje program poprawy dobrostanu, co wiąże się z utrzymywaniem krów mamek wraz z cielętami na pastwiskach przez minimum 140 dni w roku - informował w piśmie do ministra Jacek Zarzecki.

Wilki do niedawna atakowały zwierzęta głównie na Podkarpaciu, ale teraz problem ten dotyczy już całego kraju. Rolnicy skarżą się, że odszkodowania nie pokrywają w całości utraconych przez nich dochodów. Tymczasem w przypadku bydła mięsnego zagryzione zwierzę często są jedynym dochodem dla gospodarstwa.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska odpowiedziało na te argumenty informując, że obecnie trwają prace nad zmianą ustawy o ochronie przyrody również w częściach dotyczących odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody spowodowane przez gatunki chronione.

krowy mleczne, dobrostan bydła, bydło mięsne, cielęta, jałówki, krowy, produkcja mleka, dobrostan zwierząt, opasy

Dobrostan bydła i hodowców. Oba są ważne

Hodowcy bydła mlecznego oraz mięsnego mają świadomość konieczności ciągłej poprawy dobrostanu. W ciągu ostatnich 30 lat zainwestowali oni duże pieniądze w poprawę warunków utrzymania bydła. Miarą zdrowotności bydła mlecznego jest produkcja...

Jacek Zarzecki w swoim piśmie apelowało o to, aby odszkodowania były wypłacane przy zastosowaniu przez rolników pastuchów elektrycznych, siatki ogrodzeniowej czy drutu kolczastego.

"Należy przy tym zauważyć, że wprowadzenie proponowanej zmiany byłoby związane z koniecznością odpowiedniego zdefiniowania, jakie ogrodzenia stanowiłyby kwalifikowane zabezpieczenie dla stad oraz zapewne wiązało się z wydłużeniem oględzin terenowych oraz zwiększeniem się ilości spraw spornych" czytamy w piśmie przesłanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Pismo znajdziesz TUTAJ

- Będziemy zabiegali o przepisy jasne i czytelne, w których jasno wyliczone i wymienione będą sposoby ochrony przed atakami wilków w stadach bydła w czasie przebywania na pastwisku. Im mniej możliwości interpretacji przepisów przez urzędników tym lepiej - komentuje Jacek Zarzecki.

Rolnicy, jego zdaniem, muszą wiedzieć jakie warunki mają spełnić, żeby otrzymać odszkodowanie.

ceny bydła rzeźnego, mięso wołowe, wołowina, spadek cen, zakup bydła rzeźnego

Pod koniec kwietnia odnotowano wzrost cen bydła

Ceny bydła rzeźnego pod koniec kwietnia nieznacznie wzrosły. Spadek notowań dotyczył zwierząt w wieku 8-12 miesięcy oraz jałówek powyżej 12 miesięcy.    Żywiec wołowy w ciągu tygodnia, jak podaje Zintegrowany System Rolniczej...

- Nie zgadzam się, że nasza propozycja spowoduje przedłużanie postępowania, wręcz przeciwnie. Sytuacja będzie zero-jedynkowa - podkreśla Prezes PZHiPBM i dodaje:

- Dziękuje pani minister Annie Gembickiej za podjęcie tematu i interwencje w resorcie środowiska. Myślę, że przy wsparciu ministerstwa rolnictwa stworzymy przepisy zapewniające rolnikom możliwość szybkiego uzyskania odszkodowania za szkody wyrządzone przez wilki.

Prezes PZHiPBM chce, aby w Polsce została przeprowadzona kampania informacyjna dotycząca sposobów ochrony gospodarstw i zwierząt gospodarskich przed atakami wilków.

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals) 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA