Wietnam może się otworzyć na polską wołowinę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-06-2022,12:05 Aktualizacja: 07-06-2022,12:15
A A A

Procedura otwarcia wietnamskiego rynku dla polskiej wołowiny ma się zakończyć w tym roku, pod warunkiem spełnienia odpowiednich warunków - poinformowało MRiRW.

W Wietnamie doszło do pierwszego posiedzenia polsko-wietnamskiej grupy roboczej ds. współpracy w dziedzinie rolnictwa. Posiedzeniu współprzewodniczyli: Lech Kołakowski, wiceminister rolnictwa oraz jego odpowiednik Phung Duc Tien. Grupa została powołana 17 marca 2022 r. przez szefów resortów rolnictwa.

stres cieplny, krowy mleczne, upały, rozród krów, pasza, pobranie paszy, produkcja mleka, układ odpornościowy, ruja krów

Stres cieplny kosztuje nawet 400 zł na krowę rocznie

Stres cieplny jest uważany za jeden z najbardziej znaczących czynników mających wpływ na rentowność gospodarstw mlecznych. Oddziałuje on na takie elementy, jak pobranie i wykorzystanie paszy, zmniejszenie produkcji mleka, zmiany w składzie...

Podczas wizyty Kołakowski podkreślił znaczenie finalizacji procedur w zakresie dostępu do wietnamskiego rynku dla naszych produktów rolno-spożywczych - wołowiny, gęsi, kaczek, borówki. Zaznaczył, że zależy nam zakończeniu prac do końca 2022 r.

W trakcie negocjacji Polska i Wietnam uzgodniły zakończenie w br. procedury otwarcia rynku wietnamskiego dla polskiej wołowiny, po dostarczeniu przez Warszawę wszystkich informacji wymaganych przez stronę wietnamską, jeśli wyniki audytu przeprowadzonego w 2022 r. spełnią standardy i wymogi wietnamskie.

Strony zgodziły się również na rozszerzenie bilateralnie uzgodnionego świadectwa zdrowia dla mięsa drobiowego i jego jadalnych produktów eksportowanych do Wietnamu o mięso kaczek i gęsi, pod warunkiem, że również wyniki audytu przeprowadzonego w 2022 r. spełnią standardy i wymogi wietnamskie.

"Dodatkowo strona polska podkreśliła, że zależy nam na finalizacji procedur dostępowych do rynku wietnamskiego dla polskiej borówki do końca 2022 r." - wskazano.

MRiRW podkreśliło, że Wietnam jest strategicznym partnerem handlowym Polski w Azji Południowo-Wschodniej. W naszym eksporcie na tamtejszy rynek dominują artykuły rolno-spożywcze. Wartość ich wywozu w 2021 r. wyniosła ponad 143 mln euro. Do Wietnamu wysyłamy głównie filety rybne i inne mięso rybie, mąka oraz mięso wieprzowe.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2022

Hoduj z głową świnie:

-Apelują do ministra

-Co na start tuczu?

-Będzie więcej ognisk ASF?

-Dezynfekcja na sucho

-Co się dzieje w branży?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2022

Hoduj z głową bydło:

-Produkuj mleko A2

-Jakie buhaje A2A2?

-Separat na legowiskach

-Lizawki-niezbędny dodatek?

-Rozród stada jak w zegarku

 

PRENUMERATA