Więcej polskiego mleka w proszku trafi do Nigerii?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
09-02-2021,11:15 Aktualizacja: 09-02-2021,10:24
A A A

Nigeria jest rynkiem o rosnącym potencjale, posiadającym duże możliwości w zakresie sprzedaży do tego kraju mleka w proszku, szczególnie tzw. fat milk.

W 2020 r. w Unii Europejskiej zanotowano wzrost eksportu sera do Nigerii o 21%, pełnego mleka w proszku (PMP) o  19% oraz odtłuszczonego mleka w proszku (SMP) o 59%

Nigeria importuje obecnie 60% mleka. Krajowa produkcja tego surowca jest niewielka. Ponadto nie występuje tam krajowa produkcja pasz.

Na rynku nigeryjskim dominują Arla i Nestle.

Global Dairy Trade, GDT, mleko surowe, cena mleka w Polsce, odtłuszczone mleko w proszku, maślanka w proszku, masło

GDT szósty raz z rzędu na plusie

Producenci mleka w ostatnich tygodniach cieszą się z wciąż rosnącej ceny skupu mleka. Wszystko wskazuje, że ten trend potrwa dłużej. Potwierdzają to notowania na platformie internetowej Global Dairy Trade. Notowania produktów mleczarskich...

Polska eksportuje do Nigerii produkty mleczne takie jak mleko i śmietanę, maślankę, serwatkę, masło, sery i twarogi.

Największy wzrost eksportu w 2020 r. w porównaniu do 2019 r. wystąpił w przypadku mleka i śmietany. Wyniósł on około 144%.

Polska posiada 3,15% udział w wartości eksportu OMP na rynek Nigerii.

Z inicjatywy Agnieszki Maliszewskiej 5 lutego odbyło się spotkanie online zorganizowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ws. możliwości eksportowych produktów mleczarskich do Nigerii.

W spotkaniu uczestniczyli Joanna Targońska, Ambasador RP w Abudży, Joanna Sitarska z Biura Handlowego PAIH w Lagos, Ewa Kordys z MSZ oraz Michał Rzytki i Ewelina Zdrodowska z MRiRW.

mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, skup mleka, krowy mleczne, produkcja mleka, PFHBiPM, mleko w UE

Skup mleka w grudniu znacząco wzrósł

Mleczarnie w Polsce w grudniu 2020 roku skupiły 985 mln litrów mleka. Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka na podstawie danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny informuje, że skup mleka w grudniu...

- Rynek afrykański, w tym Nigeria, to jeden z kierunków eksportu jaki chcemy wspierać jako Polska Izba Mleka - mówi Agnieszka Maliszewska, dyrektor PIM.

Eksport na rynek nigeryjski wiąże się też z licznymi barierami. Na prośbę Agnieszki Maliszewskiej, Dyrektor Polskiej Izby Mleka, zarówno Ambasada RP w Abudży jak i PAIH przygotują rozeznanie w zakresie możliwości eksportowych.

Wkrótce wspólnie z Polską Izbą Mleka przygotowany będzie webinar dla firm zainteresowanych eksportem polskiego mleka w proszku na rynek nigeryjski
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA