Unia kupuje mniej produktów mleczarskich z Polski

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-05-2016,12:25 Aktualizacja: 30-05-2016,13:13
A A A

W pierwszym kwartale bieżącego roku spadł wolumen eksportu produktów mleczarskich z Polski na rynki unijne. W górę poszła natomiast sprzedaż do krajów trzecich.

Spora nadpodaż surowca na rynku Wspólnoty sprawia, że wywóz produktów mleczarskich do państw członkowskich jest utrudniony - informują analitycy BGŻ BNP Paribas. Według danych resortu finansów (za ministerstwem rolnictwa) od stycznia do końca marca spadła sprzedaż głównych produktów z wyjątkiem serów i twarogów.

bydło mleczne, ceny mleka, pasza, produkcja mleka

Producenci mleka w coraz trudniejszej sytuacji

Mleko tanieje z miesiąca na miesiąc. Według Głównego Urzędu Statystycznego w kwietniu jego cena wynosiła 1,02 złoty za litr i była o 12,1 proc. niższa niż w tym samym czasie w 2015 r. oraz o 3,3 proc. niższa niż miesiąc wcześniej. Hodowcy...

Eksport mleka w proszku obniżył się w skali roku o połowę i wyniósł 10,9 tys. t. Popyt na ten towar ograniczyły przede wszystkim Niemcy i Holandia, czyli kraje, gdzie w pierwszych jedenastu miesiącach po zniesieniu kwot mlecznych, przyrost wolumenu skupu surowca był największy.

Sprzedaż serwatki zmniejszyła się o 18,2 proc. do 29,1 tys. t, a jogurtów i napojów fermentowanych o 16,9 proc. do 23,6 tys. t. Wysyłki mleka płynnego i śmietany były natomiast mniejsze o 8,3 proc. i wyniosły 96,2 tys. t, a masła obniżyły się o 8,2 proc. do 10,6 tys. t. Jedyną kategorią produktów, których sprzedaż na rynek Wspólnoty wzrosła (o 1,2 proc. do 53,3 tys. t) były sery i twarogi.

Odwrotne tendencje obserwowano natomiast w eksporcie przetworów mleczarskich na rynki pozaunijne. W pierwszym kwartale br. sprzedaż mleka pitnego i śmietany do krajów trzecich zwiększyła się o 259 proc. do 34,8 tys. t, co wynikało przede wszystkim z ponad 12-krotego wzrostu (do 25,8 tys. t) sprzedaży na Białoruś.

W rezultacie łączny wolumen eksportu serów oraz mleka płynnego i śmietany był większy w pierwszym kwartale br. odpowiednio o 14,3 i 4 proc. Spadły wysyłki pozostałych kategorii - mleka w proszku o 26,2 proc., jogurtów i napojów fermentowanych o 16,8 proc., serwatki o 5,3 proc., zaś masła o 4 proc.

Wartość sprzedanych z Polski produktów mleczarskich wyniosła w omawianym czasie 335,7 mln euro i była o 12,6 proc. niższa niż w analogicznym czasie 2015 r.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA