Ubój rytualny zakazany? To wyrok dla polskich hodowców

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
21-05-2018,17:00 Aktualizacja: 21-05-2018,18:48
A A A

Projekt Ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt niesie ze sobą zakaz uboju rytualnego. Ten z kolei oznacza zmniejszenie wielkości produkcji bydła mięsnego i wykluczenie krajowej wołowiny z dynamicznie rozwijających się rynków zainteresowanych wyłącznie mięsem halal i koszer czyli pochodzącym od ubijanych rytualnie sztuk.

Zakaz uboju rytualnego według wyliczeń Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego może dotknąć 350 tysięcy gospodarstw zajmujących się hodowlą bydła mięsnego oraz 450 tysięcy gospodarstw mlecznych.

opas, wołowina, QMP, bydło mięsne

Wołowina może mieć lepszą jakość, a producent wyższy zysk

System certyfikacji QMP (Quality Meat Program) został opracowany w 2008 r. przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego. Jego głównym założeniem jest wspieranie produkcji bezpiecznej i dobrej wołowiny kulinarnej.  ...

- W moim gospodarstwie jedynym źródłem dochodu jest hodowla bydła mięsnego. W momencie kiedy ustawa zostanie uchwalona i podpisana przez prezydenta ceny skupu zmaleją o 1,5-2 zł na jednym kilogramie. W takiej samej skali przełoży się to również na cenę odsadków. Ustawa ta skazuje więc mnie oraz wielu innych hodowców bydła na zmianę profilu produkcji - mówi Paweł Mazur z Zagórza Śląskiego w woj. dolnośląskim, który produkuje odsadki. Jego stado mamek liczy 28 krów, a całe 40 sztuk.

Hodowca przejął gospodarstwo od swoich rodziców 14 lat temu i od tego czasu każdego roku realizuje w nim inwestycje. Ten rok jest jednak pierwszym, w którym wstrzymał się kolejnymi pracami.

- Obecnie boję się nowych inwestycji, ponieważ jeśli ustawa wejdzie w życie mogę dużo stracić. W efekcie w 2018 r. jestem zmuszony do stagnacji i zamiast iść do przodu cofnę się krok do tyłu. I nie będę jedynym rolnikiem, który tak zrobi - podkreśla Paweł Mazur.

Strategia dla polskiego sektora wołowiny, eksport wołowiny, krzysztof jurgiel, konsumpcja wołowiny, jerzy wierzbicki

Resort będzie wdrażać strategię dla rozwoju rynku wołowiny

Branża mięsna wspólnie z ministerstwem rolnictwa opracowała "Strategię dla polskiego sektora wołowiny". We wdrażaniu programu będzie czynnie brał udział resort rolnictwa - zapewnił minister Krzysztof Jurgiel. Strategię rozwoju...

Rolnik jest przewodniczącym rady powiatowej izby rolniczej w powiecie wałbrzyskim i czynnie bierze udział w spotkaniach i akcjach mających na celu walkę o to, aby zakaz uboju rytualnego nie został wprowadzony.

Hodowca postanowił poinformować możliwie jak największe grono o zagrożeniach, jakie niesie ta ustawa. Napisał więc list do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego oraz do wiadomości przewodniczącego sejmowej komisji rolnictwa, posłów i senatorów.

Pełną treść listu można znaleźć tutaj

A co jeśli ustawa rzeczywiście wejdzie w życie?

- Wówczas cena skupu bydła mięsnego na pewno zmaleje nawet o 2 zł na jednym kilogramie żywca. W takiej sytuacji będę zmuszony zlikwidować produkcję w moim gospodarstwie. Pozostanie mi jedynie korzystać z dopłat do ziemi i znaleźć pracę - przyznaje hodowca.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w najnowszym numerze Hoduj z Głową Bydło nr 3/2018. ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA