Szczepionka ochroni krowy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
23-04-2014,12:35 Aktualizacja: 28-11-2014,12:37
A A A

Naukowcy z Uniwersytetu Cornell w Stanach Zjednoczonych opracowali pierwsze szczepionki zapobiegające zapaleniu macicy. Pozwolą one na ograniczenie występowania tego schorzenia oraz zahamują straty wynikające z kosztów jego leczenia.

Główną przyczyną zapaleń macicy u bydła są zakażenia bakteryjne. Dochodzi do nich najczęściej tuż po porodzie bądź w jego trakcie. Niehigieniczne przeprowadzenie akcji porodowej nasila to zjawisko. Zapalenie macicy dotyka aż 25 proc. z ok. 9 mln krów mlecznych w Stanach Zjednoczonych.

Zespół dr. Rodriga Bicalho z Kolegium Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Cornell w USA przetestował pięć kombinacji o różnym składzie i stworzył trzy szczepionki podskórne oraz dwie dopochwowe. W skład podskórnych szczepionek wchodzą między innymi oczyszczone białko Escherichia coli, Fusobacterium necrophorum i Pyogenes trueperella.

Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono zmniejszenie częstotliwości występowania choroby aż o 83 proc. po podaniu szczepionek podskórnych. U szczepionych krów znacznie rzadziej występowała gorączka poporodowa oraz poporodowe zapalenie macicy. Ponadto, w przypadku wystąpienia choroby podanie szczepionki skracało czas jej trwania. Zaszczepione krowy miały lepszą wydajność reprodukcyjną w porównaniu do nieszczepionych.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie PLoS ONE 17 marca b.r.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jaka kukurydza dla świń?

-Sposób na niski FCR

-Nowy szczep świńskiej grypy

-Na gryzonie w chlewni

-Chlewnia na 80 loch

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2020

Hoduj z głową bydło:

-Wysokie przyrosty się opłacają

-Młóto browarniane dla opasów

-500+ dla krowy

-Co na początek laktacji?

-Schorzenia racic w praktyce

PRENUMERATA