Susza dotyka największych graczy na rynku mleka

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PKO Bank Polski (em) | redakcja@agropolska.pl
04-11-2018,12:00 Aktualizacja: 04-11-2018,12:06
A A A

W przyszłym roku może nieznacznie spowolnić wzrost produkcji mleka u największych światowych graczy . Łączna wytwórczość w USA, UE, Nowej Zelandii, Australii i Argentynie zwiększy się o 1,1 proc. wobec 1,3 proc. w br.

Największy wpływ na wyhamowanie produkcji może mieć jej spadek (o 1,6 proc.) w Australii, spowodowany suszą w regionach o znacznej koncentracji chowu krów mlecznych - informują analitycy PKO Banku Polskiego.

mleko, produkcja mleka, cena mleka, bydło mleczne

Cena mleka w UE rośnie nieprzerwanie od czterech miesięcy

Cena mleka we wrześniu w krajach EU-28 wyniosła średnio 34,27 euro za 100 kg tj. około 1,47 zł za kg. Oznacza to kolejny wzrost, który jest nieprzerwanie notowany od czterech miesięcy. W sierpniu mleko we Wspólnocie kosztowało średnio...

Z uwagi na ograniczenie pogłowia krów, nieznacznie zmaleć może też produkcja w Nowej Zelandii (0,13 proc.). Mniejszego przyrostu wytwórczości można spodziewać się również w Unii Europejskiej - szczególnie w pierwszym półroczu.

Decydujące mogą okazać się skutki tegorocznej suszy, które mają być już zauważalne w zmniejszonych unijnych dostawach mleka w drugim półroczu bieżącego roku.

Z prognoz amerykańskich ekspertów wynika, że w 2018 produkcja mleka w UE zwiększy się o 0,9 proc. w skali roku. Osiągnięcie takiego wyniku, biorąc pod uwagę dotychczasowe dostawy (+1,5 proc. od stycznia do końca sierpnia) oznacza, że do końca grudnia unijna produkcja będzie maleć.

Łączne dostawy mleka we Wspólnocie od września do grudnia zmniejszyć się mogą o 0,2 proc. W niektórych krajach ograniczana jest bowiem liczebność stada krów mlecznych.

W Niemczech (największy producent mleka w UE), z powodu zmniejszenia dostępności pasz z powodu suszy uboje krów w lipcu i sierpniu zwiększyły się o 11 proc., a we Francji o 7,8 proc.

Możliwy spadek unijnej produkcji mleka w nadchodzących miesiącach będzie czynnikiem hamującym trwające spadki cen.


Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA