Skup mleka w UE jest niższy, ale jego cena rośnie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
03-12-2022,16:00 Aktualizacja: 03-12-2022,16:01
A A A

Skup mleka w Unii Europejskiej w okresie styczeń-wrzesień 2022 r., jest nadal niższy niż przed rokiem tj. o 0,4%. Jednak we wrześniu w relacji rocznej był wyższy o 0,5% (62 tys. ton). Z kolei cena skupu surowca w UE-27 już 21. miesiąc z rzędu rośnie.

Skup mleka we wrześniu, jak informuje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, wzrósł w Niemczech o 1,2% i we Francji o 0,4%. 

Ilość skupionego mleka we wrześniu w relacji rocznej wzrosła w 12 państwach członkowskich, w tym w Holandii (+3,9%), Polsce (+2,6%), Belgii (+5,9%) oraz Irlandii (+1,1%).

Znaczące spadki produkcji dotyczyły Grecji, Hiszpanii, Chorwacji i Portugalii.

mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, skup mleka, krowy mleczne, produkcja mleka, PFHBiPM, mleko w UE

Cena mleka w październiku z kolejnym rekordem

Cena mleka w Polsce w październiku wzrosła po raz dziewiąty z rzędu. Mleczarnie w tym miesiącu płaciły za ten surowiec średnio 260,35 zł/hl. Cena mleka w październiku, która średnio w Polsce wyniosła 260,35 zł/hl, była o 4,3% wyższa niż we...

Skup mleka na świecie

Skup mleka w USA we wrześniu 2022 r. wzrósł o 1,5% w skali roku oraz trzeci miesiąc z rzędu. W Wielkiej Brytanii wzrost wyniósł 0,1%, po raz pierwszy od maja 2021 r. Z kolei w Australii i w Nowej Zelandii nadal odnotowywane są spadki odpowiednio o 5,6% oraz 3,2%.

W okresie od stycznia do września skup mleka w relacji rocznej był niższy u wszystkich czołowych producentów i eksporterów przetworów mlecznych, w tym Unii Europejskiej, Australii (6,4%), Nowej Zelandii (5%), USA (0,1%) i Wielkiej Brytanii (1,5%).

Produkcja mleka ogółem w tych regionach była niższa niż rok wcześniej o 0,8% i wyniosła 217,6 mln ton.

W okresie od stycznia do września skup mleka rok do roku w UE był wyższy jedynie w 11 państwach członkowskich tj. w krajach bałtyckich oraz w Polsce, Czechach, Słowacji, Austrii, Belgii i Holandii.

Spada skup mleka ekologicznego. We wrześniu na podstawie powiadomień z 23 państw członkowskich, stanowił on 3,9% skupionego surowca ogółem.

mleko A2, laktoza, selekcja genomowa, OHZ Przerzeczyn Zdrój, cena mleka, buhaje A2, gen A2, mleko A2A2, produkcja mleka

Produkcja mleka A2 może się opłacać

Selekcja genomowa umożliwia produkcję mleka dobrze przyswajalnego przez człowieka, które zawiera jedynie beta-kazeinę A2. Mleko i jego przetwory są bogatym źródłem najlepiej przyswajalnego wapnia. Coraz więcej osób zmaga się...

Mleko drożeje 21. miesiąc z rzędu

Cena skupu mleka w UE-27 już 21.miesiąc z rzędu rośnie. We wrześniu wyniosła ona 54,5 euro za 100 kg, tj. o 4,1% w porównaniu z sierpniem oraz o 46,2% rok do roku.

Cena mleka jest również o 53% wyższa w porównaniu do średniej 5-letniej. Jej prognoza na październik 2022 r. wynosi 55 euro/100 kg.

Cena mleka we wrześniu była wyższa rok do roku we wszystkich państwach członkowskich UE. W porównaniu do sierpnia nie wzrosła ona jedynie na Łotwie (-1%) oraz w Danii, gdzie była jednak stabilna.

Znaczący wzrost ceny skupowanego mleka w porównaniu z sierpniem dotyczył Rumunii (15,1%), a w relacji rocznej 64,1%.

Cena skupu mleka ekologicznego we wrześniu wyniosła 58,9 euro za 100 kg. Obecnie premia za ten surowiec, jak podaje PFHBiPM, jest bardzo niska i wynosi 4,4 euro. Natomiast w Estonii i na Łotwie cena mleka ekologicznego jest niższa niż konwencjonalnego.

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA