Rolnicy wylewają mleko. Nie ma kto odbierać surowca

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Bartłomiej Niedziński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-10-2021,11:25 Aktualizacja: 08-10-2021,11:28
A A A

Brytyjscy hodowcy bydła mlecznego mówią, że z powodu braku kierowców ciężarówek musieli wylać dziesiątki tysięcy litrów mleka i obawiają się, że w miarę zbliżania się zimy sytuacja będzie się jeszcze pogarszać - podaje Sky News.

Stacja cytuje pragnącego zachować anonimowość hodowcę bydła mlecznego ze środkowej Anglii, który w ciągu ostatnich dwóch miesięcy musiał wylać 40 tys. litrów mleka, gdyż z powodu braku kierowców ciężarówek żaden nie przyjechał, aby odebrać surowiec.

wielka brytania, brak rzeźników, hodowla trzody chlewnej, Zoe Davies

Hodowcy zaczęli zabijać i wyrzucać zdrowe świnie

Brytyjskie stowarzyszenie hodowców świń NPA poinformowało o pierwszych przypadkach, że z powodu deficytu rzeźników zdrowe, przeznaczone do uboju zwierzęta (co najmniej 600 sztuk) zostały zabite i wyrzucone. Niedawno organizacja...

- To jest przejmujące, emocjonalnie wykańczające, kiedy produkujesz mleko, a na koniec dnia musisz wyciągnąć korek i wszystko musi popłynąć - powiedział farmer. Dodał, że od początku sierpnia musiał już wylać cztery ładunki mleka, podczas gdy wcześniej - w ciągu 45 lat pracy - zdarzyło mu się to tylko 2 lub 3 razy, z powodu złej pogody.

Jak podaje Sky News, inni rolnicy, aby nie wylewać mleka zgłaszają się do "pogotowia mleczarskiego" - małych firm, które skupują mleko za pół ceny, a następnie, gdy surowiec się zsiądzie, wykorzystywany jest do produkcji twarogów. Prowadzący jedną z takich firm Rob Hunthatch mówi, że we wrześniu uratował 160 tys. litrów mleka w hrabstwie Cheshire - o 100 tys. litrów więcej niż w sierpniu, ale nie był w stanie uratować kolejnych 80 tys. litrów. Jak wyjaśnia, zazwyczaj ma tylko 2 godziny na odebranie mleka po tym, jak rolnik zadzwoni do niego, zanim zostanie wylane.

- To tylko wierzchołek góry lodowej. Myślę, że będzie jeszcze gorzej - w zimie, jeśli jest śnieg, kierowcy zwalniają, a to jeszcze bardziej wpłynie na sytuację - przewiduje Hunthatch.

W Wielkiej Brytanii wyprodukowano w zeszłym roku 15,3 mld litrów mleka, zatem skutki wylewania nawet setek tysięcy litrów nie będą na razie widoczne w sklepach, wskazuje Sky News, ale w rozmowie ze stacją Peter Alver, szef stowarzyszenia hodowców bydła mlecznego ostrzega, że w sytuacji gdy rolnicy nie osiągają dochodów z produkcji może się to szybko zmienić.

- Nie sądzę, aby problem z globalnymi łańcuchami dostaw ustabilizował się ponownie po pandemii, a niedobór kierowców samochodów ciężarowych ma dość duży wpływ na sytuację - powiedział. Wskazał, że wylewanie mleka było do tej pory ograniczone do kilku przypadków, ale zaznaczył, że dokładne dane są trudne do uzyskania.
 Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA