Resort ujawnia importerów mleka. Trudna sytuacja na rynku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-04-2020,19:25 Aktualizacja: 24-04-2020,7:12
A A A

Ministerstwo rolnictwa opublikowało na swojej stronie internetowej listę podmiotów importujących mleko w pierwszym kwartale. Najwięcej surowca zakupiła Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Giżycku. A ceny skupu mleka spadają i są kłopoty z jego sprzedażą.

"W trudnych dniach epidemii Polacy wykazują się odpowiedzialnymi postawami (...) niepokojące ruchy widać na rynku mleka. Spadają ceny skupu, ale w sklepach tego nie widać. Gorzej, bo niektóre z zakładów zamiast kupować od polskich rolników, którzy zapewniają nam wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe, sprowadzają surowiec z zagranicy" - czytamy w komunikacie.

wołowina, drób, baranina, mleko, minister rolnictwa, interwencja, Komisja Europejska, hodowcy bydła, producenci mleka

Interwencja na rynku mleka i mięsa potrzebna od zaraz

Minister rolnictwa apeluje do Komisji Europejskiej o natychmiastową interwencję na rynku mleka i mięsa. Jak podaje TVP 1, chodzi o zagospodarowanie nadwyżek tych produktów, jakie powstały u największych producentów w Unii...

Resort zaznacza, że w warunkach jednolitego rynku nie ma tu oczywiście złamania prawa, ale kwestia patriotyzmu gospodarczego tych podmiotów budzi wątpliwości.

"Działając w interesie tych wszystkich, którym na sercu leży wspieranie polskiej gospodarki publikujemy listę zakładów sprowadzających mleko i jego przetwory z zagranicy, ograniczając tym samym zakupy od polskich rolników" - napisano.

Na liście znajduje się 15 podmiotów. W pierwszym kwartale br. mleko surowe było sprowadzane z Litwy, Niemiec, Holandii, Słowacji i Czech. W sumie do mleczarni trafiło 14,5 tys. litrów z zagranicy.

Na obecną sytuację w branży mleczarskiej mocno wpływa epidemia koronawirusa. Z jej powodu wiele krajów zamknęło granice, transport jest utrudniony, nie działają restauracje. Polska jest krajem nadwyżkowym w produktach mleczarskich. Do niedawna ok. 40 proc. produkcji mleczarskiej sprzedawana była za granicę.

Według danych KOWR, na rynku krajowym w drugim tygodniu kwietnia odnotowano spadek cen większości produktów mlecznych. W zakładach mleczarskich za masło w blokach średnio uzyskiwano 13,95 zł/kg - ok. 3 proc. mniej niż tydzień i miesiąc wcześniej.

Wraz ze spadkiem cen odtłuszczonego mleka w proszku na rynku światowym, również w Polsce jego ceny mocno spadły. W drugim tygodniu kwietnia krajowa stawka OMP wyniosła 8,97 zł/kg i była o 10 proc. niższa niż w poprzednim tygodniu i o 17 proc. niższa niż miesiąc wcześniej.

Za pełne mleko w proszku (PMP) uzyskiwano 12,33 zł/kg, o około 2% mniej niż tydzień i miesiąc wcześniej. OMP było droższe niż przed rokiem o 16 proc., a PMP - o 9 proc.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA