Program "Krowie na Zdrowie" zrzesza już ponad 1 tys. hodowców

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
05-05-2021,12:15 Aktualizacja: 05-05-2021,11:08
A A A
"Krowie na Zdrowie" to projekt, którego celem jest bezpłatne przekazywanie hodowcom bydła mlecznego informacji dotyczących prowadzenia gospodarstwa i żywienia zwierząt. W 2020 r. dołączyło do niego 558 nowych uczestników, a ich łączna liczba przekroczyła 1 tys.
 
Projekt Krowie na Zdrowie jest realizowany przy współpracy firm Barenbrug, Claas, Corteva Agriscience i De Heus.
 
W bieżącym roku dołączyło do niego 558 hodowców bydła mlecznego, a ich łączna liczba przekroczyła 1 tys.
 
PFHBiPM, ocena użytkowości mlecznej, wydajność mleczna, tłuszcz w mleku, białko w mleku, krowy mleczne, PHF HO

Hodowcy rezygnowali z oceny użytkowości przez koronawirusa

Liczba krów należąca do populacji aktywnej, czyli ocenianej pod kątem użytkowości mlecznej przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka, po raz pierwszy od wielu lat odnotowała spadek. Liczba krów w...
 
Jego głównym celem jest bezpłatne przekazywanie hodowcom bydła mlecznego informacji dotyczących prowadzenia gospodarstwa i żywienia zwierząt. Zapisując się do programu, rolnicy mają możliwość kontaktu z fachowcami z dziedzin takich, jak użytki zielone, uprawa kukurydzy, kiszonki, żywienie bydła, maszyny zielonkowe i rolnicze. 
 
Uczestnicy projektu mogą bezpłatnie czerpać wiedzę i doświadczenie od twórców programu, a także wymieniać się opiniami. Dzięki programowi, producenci mleka dowiadują się, jak zwiększyć efektywność łąk i pastwisk, wyprodukować wysokiej jakości kiszonkę, czy też odpowiednio żywić krowy, żeby zwiększyć wydajność i produkować więcej mleka.
 
Fanpage projektu jest obserwowany przez blisko 4200 użytkowników, a w grupie dyskutuje obecnie ponad 2400 osób. 
 
Do grona gospodarstw pokazowych projektu dołączyły kolejne, w tym Majątek Ziemski Stary Jaworów SA, gospodarstwo rolne Sebastiana Jaskuły w Kaczkowiźnie w gminie Żychlin w woj. łódzkim i gospodarstwo Jarosława Gajewskiego ze Zgagowo-Wieś w woj. mazowieckim.
 
Podlaska Izba Rolnicza, handel leżakami, utylizacja bydła, padłe bydło

Rekompensata dla hodowcy receptą na handel "leżakami"

Podlaska Izba Rolnicza wystąpiła do krajowego samorządu rolniczego, by podjął interwencję w sprawie wypłacenia rolnikom odszkodowań w wysokości 600-800 zł za zutylizowanie dorosłej sztuki bydła z ich stada. Chodzi o rekompensatę za każdą sztukę,...
Członkowie programu w ostatnim czasie mogli wziąć udział w cyklu webinariów. W ramach szkoleń odbyły się 4 spotkania, podczas których rozmawiano o pracach wiosennych na użytkach zielonych oraz jak zwiększyć wydajność ciągnika oszczędzając paliwo. Przedstawiono również przepis na dobrą kiszonkę oraz opowiedziano jak kontrolować mastitis i somatykę.
 
Każdy nowy członek projektu otrzymuje na start specjalną publikację "Vademecum użytków zielonych". Wydawnictwo dostarczane jest gratis. Ponadto na etapie zapisu do programu można zadawać pytania jego twórcom. Tylko w 2020 r. przygotowali oni ponad 100 odpowiedzi na problemy użytkowników.
 
Rolnicy najczęściej pytali jak wybierać mieszanki traw na konkretne stanowiska i gleby, co siać na glebach górzystych, gliniastych, torfowych, słabej jakości, podmokłych czy doświadczających okresowej suszy. 
 
Były również pytania dotyczące pielęgnacji użytków zielonych i zwalczania uciążliwych chwastów. Hodowcy bydła prosili także o radę jak skutecznie wykrywać ruję w stadzie, walczyć z mastitis i kwasicą u krów. 
 
Producenci mleka chcieli również dowiedzieć się, jak przygotować dobrą kiszonkę oraz w jaki sposób podwyższyć zawartość białka w paszach objętościowych.
 
W ramach projektu w 2021 r. zaplanowano także szkolenie dotyczące optymalnego przygotowywania beli oraz konkursy dla uczestników.
  
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA