Produkcja wołowiny idzie w górę. Jest na wysokim poziomie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
15-12-2015,9:20 Aktualizacja: 15-12-2015,10:27
A A A

Komisja Europejska prognozuje, że w bieżącym roku kraje Wspólnoty wyprodukują 7 mln 857 tys. ton wołowiny. To o 2,5 procenta więcej niż rok wcześniej.

Eksperci z Brukseli szacują, że w przyszłym roku wytwórczość tego gatunku mięsa utrzyma się na wysokim poziomie, ale w następnych latach ponownie zacznie spadać - informuje FAMMU/FAPA. Tempo obniżki produkcji będzie jednak mniejsze niż w latach 2005-2013.

Pod koniec prognozowanego okresu (2025 r.) wytwórczość wołowiny w UE osiągnie 7 mln 554 tys. ton i będzie o około 4 proc. niższa niż jej szacowana wielkość w bieżącym roku.  

choroba niebieskiego języka, bydło, owce, kozy

Choroba niebieskiego języka szerzy się w Europie

Choroba niebieskiego języka szerzy się w Europie i atakuje bydło, owce i kozy. Wywołujący ją wirus BTV został ostatnio wykryty we Francji, Grecji Turcji oraz Bośni i Hercegowinie. Hodowcy w całej Unii Europejskiej powinni zachować ostrożność. Jak...

Wywóz żywca oraz mięsa ze Wspólnoty będzie utrzymywał się w bieżącej dekadzie na stabilnym, wysokim poziomie około 260 tys. ton. Należy się jednak spodziewać zmian w kierunkach unijnego eksportu.

Rosja po ewentualnym zniesieniu embarga będzie sprowadzać mniej wołowiny z Unii ze względu na niższy popyt oraz wzrost znaczenia innych dostawców. Tymczasem nowe możliwości zbytu zaoferują kraje azjatyckie (Hongkong, Chiny, Filipiny, Tajlandia, Korea Południowa), Bliski Wschód, a po zniesieniu barier handlowych również Stany Zjednoczone oraz Arabia Saudyjska.

Według prognoz Komisji Europejskiej, w 2015 r. import omawianego gatunku mięsa do Wspólnoty obniży się o 2 proc. do 301 tys. ton, zaś w całym prognozowanym okresie przywóz będzie wyższy niż w poprzedniej dekadzie - średnio 326 tys. ton.

Spożycie wołowiny w UE wzrośnie, a później będzie na stabilnym poziomie przed kolejnym spadkiem. Do końca prognozowanego okresu konsumpcja obniży się do 10,3 kg na osobę. Z kolei ceny mięsa  na światowym rynku od 2016 roku będą spadać z powodu zwiększonej podaży ze strony producentów w Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Argentynie.

We Wspólnocie w drugiej połowie prognozowanego okresu za tonę mięsa trzeba będzie średnio zapłacić około 3470 euro.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA