Producentom i przetwórcom mleka nie brakuje zmartwień

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
05-12-2022,15:50 Aktualizacja: 07-12-2022,12:53
A A A

- Polski rynek mleka cechuje się dużą stabilnością. Wielka w tym zasługa naszych rolników, którzy wyspecjalizowali się w hodowli bydła mlecznego i traktują ją jako misję - podkreślał minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas otwarcia targów Mleko-Expo w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Minister rolnictwa dodał, że bieżący rok jest dla mleczarstwa wyjątkowo udany, na co wskazują ceny skupu mleka.

- Choć nie wszystko można przewidzieć, sytuacja na polskim i światowym rynku stwarza powody do optymizmu dla producentów z sektora mleczarskiego, a zachwiania cen, jeśli występują, są tymczasowe - kontynuował minister rolnictwa.

Czy rzeczywiście możemy być takimi optymistami?

mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, skup mleka, krowy mleczne, produkcja mleka, PFHBiPM, mleko w UE

Cena mleka w październiku z kolejnym rekordem

Cena mleka w Polsce w październiku wzrosła po raz dziewiąty z rzędu. Mleczarnie w tym miesiącu płaciły za ten surowiec średnio 260,35 zł/hl. Cena mleka w październiku, która średnio w Polsce wyniosła 260,35 zł/hl, była o 4,3% wyższa niż we...

Cena mleka oraz koszt jego produkcji

Cena mleka wciąż utrzymuje się na rekordowym poziomie. Zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego, w październiku średnio w Polsce przekroczyła ona 2,6 złotych za litr.

Jak cena surowca ma się do ponoszonych przez rolników kosztów? Na jednej z grup na Facebooku producenci mleka wymieniali się swoimi doświadczeniami w tym temacie.

Okazuje się, że przy obecnych cenach paliwa, nawozów, środków ochrony roślin, amortyzacji budynków i maszyn oraz ich napraw, a także wydatkach poniesionych na zakup lub produkcję pasz i obsługę weterynaryjną, trudno jest zamknąć się w 2 złotych na litr.

Przetwórcy mleka są pełni obaw

Obecna sytuacja istotnie wpływa na funkcjonowanie zakładów mleczarskich. Wiele z nich jest zagrożonych upadkiem w związku z bardzo wysokimi cenami skupu mleka oraz z kosztami ponoszonymi na energię.

mleko, produkcja mleka, skup mleka, produkcja mleka w UE, mleczarnie

Skup mleka w Polsce rośnie, choć nie dynamicznie

Meldunkowy skup mleka w październiku według danych Głównego Urzędu Statystycznego wyniósł 994,3 mln litrów. Skup mleka w październiku był o 0,3% większy od notowanego we wrześniu oraz o 2,1% większy niż w tym samym czasie w...

- Sektor mleczarski stoi dziś przed bardzo poważnym kryzysem wywołanym drastycznymi podwyżkami praktycznie wszystkich kosztów produkcji, w tym cen energii, która nie dla wszystkich jest jeszcze znana. Zwiększają się koszty pracownicze, opakowań, logistyki itd. W efekcie, choć nadal obserwujemy generalnie wzrostową tendencję w skupie mleka, to w wielu krajach UE widać już pierwsze spadki - mówi Agnieszka Maliszewska, dyrektor biura Polskiej Izby Mleka.

Podkreśla przy tym, że w związku z aktualną sytuacją wzrosty cen produktów są nieuniknione, choć nadal pozostają one niewspółmierne do kosztów, jakie ponoszą przetwórcy i rolnicy.

- Trzeba pamiętać, że branża sprzedaje towary po bardzo niskiej marży. A zatem wzrosty cen w dużej mierze to także zarobki, jakie na naszych produktach zyskują dystrybutorzy, głównie sieci handlowe. Mam nadzieje, że w tym trudnym czasie nie będą one jedynym beneficjentem cen. Musimy to stale monitorować, co jest zadaniem UOKiK-u - mówi Agnieszka Maliszewska.

Taka sytuacja, jej zdaniem, czyni nas coraz mniej konkurencyjnymi w eksporcie, co jest jednym z poważnych problemów, z jakim zaczyna się borykać polskie mleczarstwo.

- W rozmowach branżowych słychać poważne obawy o przetrwanie, tym bardziej, że proces konsolidacji dawno został spowolniony - mówi Agnieszka Maliszewska.

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA