Producenci mleka mają swoje żniwa. Ceny surowca rekordowe

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
31-01-2018,15:00 Aktualizacja: 31-01-2018,11:23
A A A

Mleko w grudniu według najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego kosztowało średnio 1,52 złotych za litr, a w całym 2017 roku blisko 1,4 zł. Producenci tego surowca oraz przemysł mleczarski mogą być zadowoleni. Czy nowy rok przyniesie stabilizację czy może ceny będą maleć lub dalej rosnąć?

Mleczarnie pod koniec roku wypłacają swoim dostawcom dodatkowe premie. Stąd w wielu przypadkach cena skupu surowca była zdecydowanie wyższa.

Mleko w grudniu 2017 roku w 10 województwach w Polsce przekroczyło granicę 1,5 zł za litr.

Producenci mleka z woj. podlaskiego otrzymywali za swój surowiec najwięcej bo aż 1,61 zł/l. Niewiele mniej bo 1,60 zł/l otrzymywali hodowcy bydła z Warmii i Mazur.

odtłuszczone mleko w proszku, ceny skupu mleka, mleko surowe, bydło mleczne

Mleko w proszku w magazynach zagrożeniem dla unijnego rynku

Do końca marca Komisja Europejska ma zdecydować co zrobić z zapasami odtłuszczonego mleka w proszku. Jest ich blisko 400 tysięcy ton. W tym roku produkt ten musi zostać zagospodarowany. Odtłuszczone mleko w proszku ma zostać spożytkowane po to, aby...

Cena mleka w woj. zachodniopomorskim wyniosła 1,56 zł/l, w woj. dolnośląskim 1,55 zł/l, a w woj. lubuskim 1,53 zł/l.

Producenci mleka z woj. mazowieckiego, opolskiego, pomorskiego, śląskiego i wielkopolskiego otrzymywali w tym czasie 1,51 złotych za litr surowca.

Mleko kosztowało powyżej 1,4 zł za litr w czterech województwach. Takie stawki producentom tego surowca płaciły zakłady w woj. lubelskim (1,48 zł/l), podkarpackim (1,46 zł/l), kujawsko-pomorskim (1,42 zł/l) i świętokrzyskim (1,41 zł/l).

Mleko w dwóch województwach nie osiągnęło ceny 1,4 zł/l. Hodowcy bydła mlecznego z woj. łódzkiego i małopolskiego otrzymywali odpowiednio 1,37 i 1,36 zł/l.

Ceny skupu mleka w styczniu, jak informuje TVP1, mają być jednak niższe wskutek spadku notowań artykułów mleczarskich. Odtłuszczone mleko w proszku kosztuje obecnie od 5,4 do 5,8 zł za kilogram. Masło w blokach z ponad 20 złotych za kilogram potaniało do 16,2 - 17,8 zł. Z koeli cena serów dojrzewających jest stabilna i wynosi 11 - 13,5 zł/kg.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2023

Hoduj z głową bydło:

-Cena mleka w UE spada

-Pierwiastki potrzebują miejsca

-Genetyka, czyli hazard w oborze

-Postawili na szybkość doju

-Czołówka producentów opasów

 

PRENUMERATA