Producenci i przetwórcy mleka alarmują i apelują do premiera

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
22-08-2022,12:50 Aktualizacja: 22-08-2022,12:45
A A A

Branża mleczarska tj. przetwórcy i producenci mleka, apelują do premiera Mateusza Morawieckiego o osobiste spotkanie z jej przedstawicielami.

Przetwórcy i producenci mleka w ramach inicjatywy Porozumienie dla Mleczarstwa wysłali pismo do premiera z prośbą o pilne spotkanie.

"Jako reprezentanci całej polskiej branży mleczarskiej tj. zarówno przetwórców, jak i producentów mleka, wyrażamy zaniepokojenie informacjami dotyczącymi możliwości wprowadzenia ograniczeń w dostawach gazu i energii elektrycznej do zakładów mleczarskich" czytamy w piśmie wysłanym do premiera.

mleko, przetwórstwo mleka

Firmy dostają pisma ws. ograniczeń prądu i gazu. Przetwórcy mleka w strachu

Związek Polskich Przetwórców Mleka (ZPPM) przyjął stanowisko w sprawie potencjalnych ograniczeń dostaw gazu i energii elektrycznej do zakładów przetwórstwa mleka. Jako organizacja zrzeszająca zakłady przetwórstwa...

Mleczarnie mogą wstrzymać odbiór mleka

Porozumienie dla Mleczarstwa wykonało analizy z których wynika, że ograniczenia dostaw tych mediów będą skutkować całkowitym zatrzymaniem produkcji i brakiem możliwości funkcjonowania magazynów wyrobów gotowych.

Branża mleczarska informuje również, że dłuższe niż 2-3 dniowe ograniczenia dostaw energii i gazu spowodują duże straty surowca, ze względu na brak możliwości jego przerobu.

Producenci mleka z kolei mogą się liczyć z brakiem możliwości odebrania od nich wyprodukowanego surowca przez spółdzielnie mleczarskie. Zostaną oni tym samym zmuszeni do utylizacji mleka w gospodarstwach.

"Wnosimy o wyłączenie branży mleczarskiej spod zakresu obowiązkowego poziomu redukcji zapotrzebowania na gaz w UE w przypadku wystąpienia tzw. "stanu alarmowego" na obszarze Unii Europejskiej" czytamy w piśmie porozumienia.

Porozumienie dla Mleczarstwa powstało we wrześniu 2020 roku. Zostało ono założone przez Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Krajowe Stowarzyszenie Mleczarzy, Polską Izbą Mleka, Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich - Związek Rewizyjny oraz Związek Polskich Przetwórców Mleka.

Pierwszym przewodniczącym porozumienia był Marcin Hydzik ze Związku Polskich Przetwórców Mleka. Od października 2021 r. funkcję tę pełni Leszek Hądzlik, prezydent PFHBiPM.

Pismo skierowane przez Porozumienie dla Mleczarstwa do premiera znajdziesz TUTAJ

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2022

Hoduj z głową świnie:

-Apelują do ministra

-Co na start tuczu?

-Będzie więcej ognisk ASF?

-Dezynfekcja na sucho

-Co się dzieje w branży?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2022

Hoduj z głową bydło:

-Produkuj mleko A2

-Jakie buhaje A2A2?

-Separat na legowiskach

-Lizawki-niezbędny dodatek?

-Rozród stada jak w zegarku

 

PRENUMERATA