Pobieranie reprezentatywnych próbek TMR-u do analizy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
09-02-2016,13:25 Aktualizacja: 09-02-2016,14:26
A A A

Ocenę wartości pokarmowej TMR-u przeprowadza się w celu sprawdzenia czy odpowiada ona zapotrzebowaniu zwierząt. Kontrola powinna być wykonywana po zmianie dawki pokarmowej lub otwarciu nowego silosu z paszą objętościową.

Reprezentatywną próbę zbiorczą TMR-u należy pobrać nie później niż 5 minut po zadaniu paszy. Dzięki temu unika się błędu, który może wynikać z pobrania przesortowanej przez zwierzęta paszy.

test wozów paszowych, Blattin, TMR

Doskonały TMR w teorii i praktyce

Firma Blattin w ostatnim tygodniu stycznia zorganizowała cykl spotkań w ramach XVI Ogólnopolskiej Konferencji Hodowców Bydła Mlecznego. Jedno ze szkoleń odbyło się 27 stycznia w Nakle nad Notecią, a prezentacja pracy wozów...

Próbę pobiera się z 10 oddalonych od siebie miejsc zanurzając dłoń w TMR na głębokość nadgarstka. Każdą z 10 prób umieszcza się we wiadrze unikając jej otrząsania i zagniatania. Długie cząsteczki siana lub słomy należy pociąć na sieczkę o długości 3-4 cm w celu łatwiejszego ich wymieszania .

Próbę należy wysypać na czystą posadzkę i podzielić na cztery równe części. Następnie wybiera się dwie przeciwległe kupki i umieszcza się je w woreczku z zamknięciem strunowym lub innym opakowaniu foliowym, które po usunięciu powietrza należy szczelnie zamknąć. Aby próba mogła być zidentyfikowana w laboratorium należy ją dokładnie opisać. W tym celu umieszcza się na etykiecie informacje dotyczące nazwy gospodarstwa, numeru TMR-u, daty i czasu jego pobrania itp.

Tak przygotowaną próbę jak najszybciej wysyła się do laboratorium, gdzie będzie poddana ocenie wartości pokarmowej. W przypadku transportu w lodówce od jej pobrania do dostarczenia może minąć do 24 godzin. Jeśli próba jest zamrożona wówczas czas transportu nie ma znaczenia.

Więcej informacji na temat produkcji i analizy TMR-ów będzie można znaleźć w Hoduj z Głową Bydło nr 2/2016. ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA