Oto najlepsi z najlepszych. Superczempiony z Osięcin

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | miroslaw.lewandowski@agropolska.pl
21-07-2014,14:55 Aktualizacja: 26-11-2014,14:58
A A A

Nagroda superczempiona Ogólnopolskiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie to największe wyróżnienie dla właściciela zwierzęcia.

W tym roku bezapelacyjnym zwycięzcą okazał się Ośrodek Hodowli Zarodowej w Osięcinach, a krowy należące do niego zdobyły wszystkie najważniejsze tytuły.

Podczas tegorocznej VIII Ogólnopolskiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, która odbyła się w Szepietowie (Podlaskie) organizatorzy przyznali trzy tytuły superczempiona dla najpiękniejszych sztuk.

Tradycyjnie dwa z nich dla najliczniejszej w Polsce rasy holsztyńsko-fryzyjskiej oraz jedno dla pozostałych ras. Oba wyróżnienia dla mlecznic HF trafiły do OHZ Osięciny.

Jałówka po kanadyjskich buhajach

Oceniane jałowice w zależności od wieku zostały podzielone na siedem grup. W każdej wyłoniono czempiona wystawy. Z pośród siedmiu jałówek główny sędzia ekspozycji Markus Mock z DHV z Niemiec wraz z asystentami Romanem Januszewskim i Mirosławem Anaczkowskim z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM) wybrali superczempiona, którym została Gina 13 z OHZ Osięciny.

Jej ojcem jest kanadyjski buhaj Windbrook, a ojcem matki byk Mr Burns, który również pochodzi z Kanady. Oba męskie osobniki zostały pozyskane na bazie embriotransferu. - Kanadyjskie buhaje przede wszystkim poprawiają pokrój swoich córek, ale przekazują także cechy odpowiedzialne za wysoką produkcję mleka - mówi Damian Adamski z OHZ Osięciny.

Krowa po bykach z Ameryki

Wśród krów rasy HF jurorzy wybrali cztery czempionki. Aż trzy pochodziły z OHZ Osięciny. Najpiękniejszą mlecznicą została będąca w drugiej laktacji Fregata Osa 1 po amerykańskim buhaju Bogart.

Ojcem jej matki jest również byk pochodzący z Ameryki, Zesty. - Amerykańska genetyka kładzie większy nacisk na wydajność mleczną - tłumaczy Damian Adamski.

I rzeczywiście, Fregata Osa 1 w swojej pierwszej laktacji wyprodukowała aż 11981 kg mleka, które zawierało 3,78 proc. tłuszczu i 3,27 proc. białka. Krowa ta miała przeprowadzoną wycenę genomową. Jej wartość genomowa ujawniła się również w fenotypie czyli jej wyglądzie zewnętrznym.

Mlecznica pochodzi z embriotransferu. Sama również jest poddawana temu zabiegowi po to, aby uzyskać od niej jak największą liczbę potomstwa. Po drugim wycieleniu została oceniona pod względem typu i budowy w odniesieniu do wzorca rasy HF przez selekcjonera z PFHBiPM.

Uzyskała ogólną oceną 90 punktów na 92 możliwe co oznacza ocenę doskonałą.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA