Okrasa łamie przepisy w oborze i na pastwisku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
26-09-2019,10:00 Aktualizacja: 26-09-2019,9:31
A A A

Sery produkowane w Polsce były głównym bohaterem programu kulinarnego pod nazwą "Okrasa łamie przepisy". Jego twórca Karol Okrasa odwiedził hodowlę bydła mlecznego na Mazurach oraz przygotował trzy potrawy z serami w roli głównej.

"Ser to epokowy wynalazek ludzkości. Tak samo jak nie wiadomo kto wymyślił koło, nie wiadomo kto zrobił pierwszy ser. Znano je już w starożytnej Babilonii przed trzema tysiącami lat. Jadał go król Dawid. Archeolodzy znaleźli również resztki narzędzi do produkcji sera na Kujawach nad Wisłą. Sery pozwalały przetrwać ludzkości podczas wędrówek, głodu, były wymieniane na inne towary. Dlatego traktujmy go z szacunkiem i jedzmy jak najwięcej" mówił Karol Okrasa w swoim programie.

mleko, przetwory mleczne, Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny, Pytanie na Śniadanie

Mleko i jego przetwory są promowane w telewizji i Internecie

Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny organizuje kampanię edukacyjno-informatyczną dotyczącą mleka i jego przetworów. Kucharze, którzy wezmą udział w kampanii zaprezentują mleko i jego przetwory w nowych...

Kucharz najpierw wypił szklankę mleka pozyskanego prosto od krowy, a następnie udał się na mazurskie łąki, na których pasły się krowy.

Karol Okrasa przygotował trzy potrawy z serem w roli głównej. Były to pieczone ziemniaki z farszem z sera i grzybów podane z kwaśnym mlekiem, serowa tarta z grzybami oraz pierogi z sera twarogowego z owocami w maśle.

Program kulinarny "Okrasa łamie przepisy" został wyemitowany w TVP 1 14 września w ramach kampanii edukacyjno-informatycznej dotyczącej mleka i jego przetworów. Jej organizatorem jest Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny.

W ramach kampanii kucharze prezentują mleko i jego przetwory w nowych przepisach, a lekarze i dietetycy rozprawiają się z mitami na temat produktów mleczarskich, a także przypominają o ich najważniejszych zaletach.

Odcinek programu kulinarnego "Okrasa łamie przepisy" poświęcony serom można znaleźć TUTAJ.

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA