Niewykorzystany potencjał pastwisk

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
02-04-2016,10:25 Aktualizacja: 02-04-2016,10:50
A A A

Pastwiska w Polsce są zaniedbane a ich potencjał często pozostaje niewykorzystany. Co to jest pastwisko? To teren pokryty wielogatunkowym zbiorowiskiem roślinnym, z którego zwierzęta pobierają paszę. Nazwa tych użytków zielonych nie pochodzi jednak od pasienia, ale od pastwienia się zwierząt nad roślinami.

- Wykorzystanie runi pastwiskowej zależy od jej składu botanicznego. Niestety polskie użytki są z reguły bardzo zaniedbane przez co zwierzęta niechętnie się nad nimi pastwią. W takim przypadku pastwisko nie spełnia swojej roli - mówi prof. dr hab. inż. Roman Łyszczarz z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Szkolenie hodowców bydła, Minikowo

Ferma bydła musi produkować zysk

Innowacyjne rozwiązania w zarządzaniu stadem bydła mlecznego w zautomatyzowanej oborze, to temat przewodni konferencji, która 23 marca odbyła się w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie. O rozrodzie krów...
Mniszek pospolity to najczęstszy nieproszony gość na pastwiskach na wiosnę. Kiedy ten przekwitnie hodowcy o nim zapominają.

To błąd, ponieważ jego kwiatostany wytwarzają mnóstwo nasion, które są rozsiewane. Tymczasem wartość pokarmowa mniszka jest znikoma.

Ruń zasiedlają rośliny należące do rodziny sitowatych. Powszechnie występują także gorzkie w smaku i posiadające substancje antyżywieniowe jaskry oraz ładne fioletowe ale nieprzydatne żywieniowo przetaczniki.

Takie pastwiska są zielone więc wyglądają dobrze, ale pomiędzy sitami występuje śmiałek darniowy czyli wręcz szkodliwa dla zwierząt trawa kępowa, która jest niechętnie pobierana przez bydło.

- Zanim zaczniemy renowację pastwisk, na którą składają się nawożenie, podsiew oraz pełna uprawa z likwidacją starej darni, musimy poznać skład gatunkowy runi. Dzięki temu będziemy wiedzieli jak z nimi postępować i co zrobić, aby je uzdatnić - tłumaczy prof. Roman Łyszczarz.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jaka kukurydza dla świń?

-Sposób na niski FCR

-Nowy szczep świńskiej grypy

-Na gryzonie w chlewni

-Chlewnia na 80 loch

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2020

Hoduj z głową bydło:

-Wysokie przyrosty się opłacają

-Młóto browarniane dla opasów

-500+ dla krowy

-Co na początek laktacji?

-Schorzenia racic w praktyce

PRENUMERATA