Nieświadomi rolnicy z zarzutami znęcania się. WIR: są traktowani jak zwyrodnialcy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-11-2022,10:35 Aktualizacja: 08-11-2022,10:50
A A A

Docierają do nas sygnały o poważnych karach finansowych, nakładanych na rolników, którzy sprzedają krowy w kilka dni po wycieleniu. Przepisy nie są nowe, ale dopiero teraz przystąpiono do ich egzekwowania - alarmuje Wielkopolska Izba Rolnicza.

W tej sprawie wystąpiła, za pośrednictwem Krajowej Rady Izb Rolniczych, do resortu rolnictwa oraz Głównego Inspektoratu Weterynarii. W piśmie WIR przywołuje przepis unijnego rozporządzenia nr 1/2005.

Zezwolenie na użycie opon w gospodarstwie. Trzeba zmienić "chore" prawo

Stosowanie opon do obciążania pryzm kiszonkowych to powszechna praktyka w gospodarstwach. Niezbędne jest jednak zezwolenie - przypomina Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza. W-MIR przygotowuje wystąpienie w tej sprawie do Ministerstwa Klimatu i...

Stanowi on, że zwierzęta nie są uznawane za zdolne do transportu m.in. jeśli są to ciężarne samice będące w okresie przekraczającym 90 proc. lub więcej przewidywanego okresu ciąży, lub są to samice, które urodziły w poprzednim tygodniu.

Przywołany jest ponadto art. 34 Ustawy o ochronie zwierząt, zabraniający uśmiercania zwierząt w okresie stanowiącym 10 proc. czasu trwania ciąży dla danego gatunku, bezpośrednio poprzedzającym planowany termin porodu, oraz 48 godzin po porodzie, z wyjątkiem:

  • uśmiercania zwierząt w przypadkach określonych w ustawie o ochronie zwierząt - wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych
  • konieczności bezzwłocznego uśmiercenia
  • wydania przez powiatowego lekarza weterynarii decyzji nakazującej zabicie lub ubój zwierząt na podstawie przepisów ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt

"Zapisy te nie są naszym zdaniem precyzyjne, stąd zaskoczenie wśród rolników, dlaczego pojawiają się przypadki postawienia zarzutów dla producentów bydła o znęcanie się nad zwierzętami, w przypadku kiedy od porodu do sprzedaży krów minęło 7 dni. Przepisy skupiają się ponadto na transporcie zwierząt oraz uboju, a nie bezpośrednio sprzedaży, dlatego odpowiedzialność w tym zakresie dotyczy także przewoźników oraz ubojni" - wskazuje w  wystąpieniu WIR.

Izba wnosi, by MRiRW oraz GIW przedstawiły szczegółową interpretację przepisów odnoszących się do karania rolników za sprzedaż krów po porodzie. Chodzi o to, by taką rzetelną wiedzę następnie rozpowszechnić wśród hodowców.

"Obecna sytuacja, kiedy nieświadomych producentów bydła oskarża się o znęcanie się nad zwierzętami, nakładanie na nich wysokich kar oraz traktowanie ich na równi ze zwyrodnialcami, jest nie do zaakceptowania" - czytamy w piśmie wielkopolskiego samorządu rolniczego.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2022

Hoduj z głową świnie:

-Apelują do ministra

-Co na start tuczu?

-Będzie więcej ognisk ASF?

-Dezynfekcja na sucho

-Co się dzieje w branży?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2022

Hoduj z głową bydło:

-Delikatne jersyki

-Zysk z mleka i z pierwiastek

-Odmiana ma znaczenie

-Dba o rozród i szybki postęp

-Niedoceniona słoma

 

PRENUMERATA