Nie dostali zapłaty za byki. Hodowla stanęła

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
05-07-2021,11:10 Aktualizacja: 05-07-2021,11:17
A A A

Problemy z płatnościami ze strony kontrahentów pogrzebały już niejedno gospodarstwo. Niestety, wciąż dochodzi do dramatów. Rolnikom spod Płońska na Mazowszu firma nie zapłaciła za byki i hodowla właściwie stanęła.

- Człowiek się napracuje na tej wsi i nic z tego nie ma. To jest najgorsze - mówi pan Zbigniew na wstępie reportażu "Interwencji" w Polsacie. Rolnictwem zaraził syna, który teraz jest właścicielem zagrody, ale gospodarują razem.

ceny bydła rzeźnego, mięso wołowe, wołowina, wzrost cen, zakup bydła rzeźnego

Bydło w skupie podrożało

Krajowe ceny bydła ogółem w trzecim tygodniu czerwca wzrosły. Największe podwyżki odnotowano w grupie bydła w wieku 8-12 miesięcy.   Rosnący trend cen w skupie żywca wołowego utrzymuje się od początku roku. W trzecim tygodniu czerwca,...

- W 2011 roku rodzice przepisali mi gospodarstwo i zacząłem hodować bydło. Utrzymywaliśmy razem z tatą nawet do 40 sztuk. Chciałem, żeby obora nie stała pusta - opowiada pan Arkadiusz.

Niestety, ale obora jest właśnie pusta. Stało się tak w wyniku transakcji z marca 2019 roku, gdy rolnicy spod Płońska sprzedali 5 byków pewnej mazowieckiej firmie. Jej właścicielką była na papierze kobieta, ale interes załatwiał z gospodarzami jej mąż.

Firma przejęła bydło, ale nie przelała należnych 26 tysięcy złotych za zwierzęta, choć termin płatności na fakturze wynosił 14 dni. Brak tego zastrzyku finansowego zachwiał kondycją i przyszłością gospodarstwa.

- Mieliśmy akurat kredyt do spłaty, no to popożyczałem trochę pieniędzy od znajomych, od rodziny. No bo nikt też nie wyjmie z kieszeni takiej puli na ratę, jaka była, czyli przeszło 20 tysięcy zł - wyjaśnia pan Zbigniew.

Polanica Zdrój, konferencja, bydło mleczne, bydło mięsne, choroby bydła, mastitis, rozród krów, ruja, inseminacja

W Polanicy stacjonarnie o chorobach bydła

Hodowcy i producenci bydła mlecznego i mięsnego oraz lekarze weterynarii po rocznej przerwie wzięli udział w cyklicznej stacjonarnej konferencji naukowej w Polanicy Zdroju. - Zwiększająca się wydajność mleczna, mięsna, przyrosty wagowe to czynniki,...

Jego syn przyznaje, że teraz obora jest niezasiedlona, bo nie było za co kupić bydła. - Zakończyliśmy chów. Zajmujemy się tylko produkcją roślinną. Poszedłem do pracy, dodatkowo dorabiam w ochronie w Warszawie - tłumaczy pan Arkadiusz.

Rolnicy wzywali firmę do zapłaty, a gdy to nie przyniosło skutku, skierowali sprawę do sądu. Ten wydał nakaz zapłaty, ale powstał problem z wyegzekwowaniem pieniędzy od dłużniczki.

- Jedynym majątkiem, który udało się ustalić i który mógłby stanowić źródło zaspokojenia, była nieruchomość, tyle tylko że jest majątkiem wspólnym, dorobkowym dłużnika i jego małżonka. Niestety, przepisy mówią, że jeżeli chcemy doprowadzić do spieniężenia nieruchomości, to wierzyciel musi uzyskać niejako pewnego rodzaju wyrok na drugiego małżonka. Musi wykazać, że drugi z małżonków wiedział bądź wydał zgodę na podjęcie takiego zobowiązania - informuje Krzysztof Pietrzyk, rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej.

Ekipa "Interwencji" bezskutecznie próbowała skontaktować się z małżeństwem z firmy zarówno telefonicznie, e-mailowo, jak i osobiście. Poszkodowani rolnicy ponownie będą musieli zwrócić się o pomoc do sądu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA