Nasze sery na cenzurowanym? Resort odpowiada w sprawie postępowania na Ukrainie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-01-2022,13:45 Aktualizacja: 27-01-2022,13:52
A A A

W związku z tym postępowaniem konieczne jest współdziałanie administracji i branży mleczarskiej - uważa Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa odpowiadając na pytanie o ukraińskie postępowanie w sprawie importu serów.

"24 grudnia 2021 r. ukraińska Międzywydziałowa Komisja Handlu Międzynarodowego wszczęła dochodzenie ochronne w sprawie przywozu na Ukrainę niektórych rodzajów sera, niezależnie od kraju pochodzenia i eksportu" - wskazali w ramach interpelacji do Komisji Europejskiej europosłowie Krzysztof Jurgiel i Zbigniew Kuźmiuk.

produkcja serów i twarogów, kowr, wyroby serowarskie, sery podpuszczkowe dojrzewające

Eksport polskich serów i twarogów idzie w górę

W latach 2004-2020 sprzedaż zagraniczna serów i twarogów zwiększyła się ponad 4-krotnie - z 191 mln euro do 823 mln euro. Polska należy do grona największych światowych producentów tego asortymentu. Krajowy Ośrodek Wsparcia...

Jak dodali, dochodzenie zostało wszczęte na podstawie skargi złożonej przez Związek Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy w imieniu kilku producentów.

"Ukraińscy producenci twierdzili, że w ciągu ostatnich kilku lat wielkość przywozu sera znacznie wzrosła, co wyrządza im znaczną szkodę (powoduje pogorszenie ich sytuacji produkcyjnej, handlowej lub finansowej) i prowadzi do ogólnego spadku produkcji krajowej. Przedmiotem dochodzenia są niektóre rodzaje popularnych serów, głównymi eksporterami są dziś DE, FR, NL, PL, łącznie ok. 47 tys. ton rocznie. Dochodzenie będzie prowadzić Ministerstwo Gospodarki Ukrainy i obejmie producentów, eksporterów, ukraińskich importerów i konsumentów oraz stowarzyszenia przedsiębiorstw sektora mleka" - zaznaczyli europosłowie, zwracając uwagę, że działania budzą wiele wątpliwości w zakresie celowego ograniczania eksportu.

W sprawie ukraińskiego postępowania ochronnego dotyczącego importu serów do resortu rolnictwa wystąpiła Polska Izba Mleka. I uzyskała odpowiedź datowaną na 25 stycznia.

przetwory mleczne, sery twarogi, kowr

Sery dominują w eksporcie produktów mleczarskich

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podaje, że sery i twarogi zajmują dominującą pozycję w strukturze wywozu produktów mlecznych. W okresie styczeń–maj stanowiły 34 proc. ich eksportu. Największy udział w strukturze wywozu serów...

Minister Henryk Kowalczyk zapewnił, że priorytetowo traktuje kwestię wszczętego przez Ukrainę postępowania. Biorąc bowiem pod uwagę znaczenie temtejszego rynku dla polskiego eksportu serów, ewentualne nałożenie środków ochronnych w imporcie tego towaru byłoby dla branży mleczarskiej w Polsce bardzo dotkliwe. "Dlatego uważam, że w związku z tym postępowaniem konieczne jest współdziałanie administracji i branży mleczarskiej" - zaznaczył.

Szef resortu poinformował, że w sprawie ukraińskiego postępowania MRiRW ściśle współpracuje z Ministerstwem Rozwoju i Technologii (MRiT), które jest w ramach polskiej administracji resortem wiodącym w zakresie polityki handlowej, a więc również podejmowania przez państwo działań, w tym współpracy z Komisją Europejską, w odniesieniu do środków ochronnych w imporcie wprowadzanych przez kraje trzecie.

MRiT poinformowało zaś KE, że Polska ma znaczący interes związany z postępowaniem i w związku z tym będzie współpracować w tym zakresie. Rząd RP zarejestrował się za pośrednictwem ambasady w Kijowie jako strona postępowania. Według wiedzy resortu w postępowaniu zarejestrowała się także KE.

Mleczarnie w grudniu mocno podniosły ceny skupu mleka

Cena mleka w Polsce w grudniu 2021 roku osiągnęła bardzo wysoki poziom. Krajowi producenci za litr surowca otrzymywali średnio aż 1,84 zł za litr. Cena mleka w grudniu w Polsce pobiła listopadowy rekord i ponownie była najwyższa w historii. Średnio...

"Na wniosek MRiRW sprawa jest podnoszona przez Polskę w dyskusjach na forum UE (na posiedzeniu Grupy Roboczej ds. Handlowych CQG 12 stycznia i Komitetu Doradczego ds. Dostępu do rynków krajów trzecich MAAC 20 stycznia). Kwestię postępowania poruszył również na posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa 17 stycznia wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik" - wymienił Kowalczyk.

Odniósł się też do kwestii przekazywania przez firmy w ramach postępowania danych handlowych i producenckich. "Podzielam Państwa pogląd, że polskie podmioty, które zarejestrują się w postępowaniu powinny rozważyć, jaki zakres danych przekażą stronie ukraińskiej. Zgodnie z informacją MRiT w kwestionariuszach skierowanych do firm będą m.in. pytania o wielkość produkcji, wielkość eksportu na Ukrainę, wielkość eksportu do innych krajów, koszty produkcji etc. Należy podkreślić, że firmy nie mają obowiązku odpowiadania na wszystkie pytania" - czytamy w piśmie MRiRW.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA