Na rynku mleka jest lepiej. Ceny idą w górę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-09-2020,9:25 Aktualizacja: 09-09-2020,9:28
A A A

Na światowym rynku mleka, po silnych spadkach cen produktów mlecznych, jakie miały miejsce na początku pandemii, sytuacja poprawia się. Wzrost stawek dotyczy wszystkich głównych produktów - informują eksperci banku Credit Agricole.

Wyższe ceny są szczególnie widoczne w przypadku masła oraz odtłuszczonego mleka w proszku, czyli produktów, których stawki spadły najsilniej w początkowej fazie pandemii koronawirusa.

produkcja zwierzęca, produkcja mleka, jaja konsumpcyjne, gus

Ile mleka daje statystyczna krowa? GUS o produkcji zwierzęcej

Produkcja żywca rzeźnego w przeliczeniu na 1 ha użytków rolnych ogółem w 2019 r. wyniosła 483,8 kg, a mleka 959 litrów wobec odpowiednio 483,8 kg oraz 939 litrów w 2018 r. - podał Główny Urząd Statystyczny. Dane...

Ceny produktów mlecznych na ogół kształtują się jednak nadal poniżej poziomów sprzed pandemii.

Czynnikiem ograniczającym wzrost stawek jest wyższa podaż mleka obserwowana w Unii Europejskiej oraz w USA, gdzie w okresie styczeń-czerwiec dostawy mleka zwiększyły się odpowiednio o 1,2 i 1,8 proc. r/r. Mimo że na początku pandemii dynamika skupu mleka w UE i USA wyraźnie się obniżyła, to dane za czerwiec wskazały na ponowne ożywienie produkcji.

Zdaniem Credit Agricole, warto też zwrócić uwagę na szeroki zakres geograficzny wzrostu dostaw mleka w UE. Skup rośnie również w Niemczech, Francji i Holandii, czyli w krajach, w których w ostatnich latach produkcja surowca kształtowała się w trendzie spadkowym.

W kolejnych miesiącach uwaga uczestników rynku w coraz większym stopniu będzie skoncentrowana na półkuli południowej, gdzie rozpoczyna się nowy sezon mleczarski. Prawdopodobnie przyniesie nieznaczny wzrost produkcji zarówno w Nowej Zelandii jak i Australii.

GEA, obora, krowy mleczne, bydło mleczne, hala udojowa, mleko, produkcja mleka, poidła, świetlik, stół paszowy, pasza

Producenci mleka inwestują nawet w czasie pandemii

Hala udojowa bok w bok 2x10, wygodne dla krów materace legowiskowe, praktyczne wygrodzenia, czochradła, wentylatory, poidła oraz system składowania i mieszania gnojowicy. To główne elementy wyposażenia nowej obory wolnostanowiskowej....

Choć sytuacja w światowym handlu produktami mlecznymi poprawia się, co jest widoczne m.in. w danych o chińskim imporcie, to na ogół wolumen handlu jest niższy niż przed rokiem - uważają analitycy.

Ich zdaniem, popyt na produkty mleczne w kolejnych kwartałach może być mniejszy ze względu na spadek dochodów gospodarstw domowych. W warunkach zwiększonej światowej podaży mleka słabszy popyt będzie czynnikiem "wywierającym negatywną presję na ceny".

"Podtrzymujemy naszą ocenę, zgodnie z którą światowy rynek mleka nadal znajduje się w spadkowej fazie cyklu. W konsekwencji dostrzegamy ryzyko korekty i ponownego spadku cen produktów mlecznych w najbliższych miesiącach ze względu na rosnącą podaż mleka w warunkach osłabionego popytu" - czytamy w analizie Credit Agricole.

W ocenie ekspertów, w pierwszej połowie 2021 r. najprawdopodobniej wystąpi punkt zwrotny w cyklu. Czynnikami ryzyka dla tego scenariusza jest dalszy przebieg pandemii COVID-19, tempo odbudowy światowego popytu na produkty mleczne, a także warunki agrometeorologiczne wśród największych światowych eksporterów produktów mlecznych.

skup mleka, cena przetworów mleczarskich, masło, ser, mleko w proszku, produkcja mleka

Skup mleka rośnie, a ceny przetworów wciąż niestabilne

Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa informuje, że w lipcu skupiono łącznie o 1% więcej mleka niż przed miesiącem. W trzecim tygodniu sierpnia wzrosła cena zbytu masła konfekcjonowanego, a masła w blokach spadła.  ...

"Uwzględniając sytuację popytowo-podażową na światowym rynku mleka, prognozujemy, że na koniec 2020 r. cena skupu mleka w Polsce wyniesie ok. 135 zł/hl, a na koniec 2021 r. ok. 140 zł/hl. Tym samym w całym horyzoncie prognozy pozostanie na relatywnie wysokim poziomie" - prognozują eksperci Credit Agricole.

Według GUS, cena skupu mleka w Polsce w lipcu wyniosła średnio 130,69 zł za 100 litrów. Zwykle ceny mleka w lecie spadają, by wzrosnąć na przełomie roku (w styczniu średnia cena mleka była na poziomie 137 zł za hl).

Z danych Polskiej Izby Mleka wynika, że w okresie styczeń-lipiec mleczarnie w naszym kraju skupiły ponad 7,2 mln ton mleka - o 2,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W UE od stycznia do czerwca skupiono 74,6 mln ton mleka, czyli o 1,9 proc. więcej niż rok wcześniej. Pięciu największych producentów surowca (Niemcy, Francja, Holandia, Włochy i Polska) płaciło w czerwcu średnio 32,75 euro za 100 kg mleka - o 5,4 proc. mniej niż w przed rokiem.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jaka kukurydza dla świń?

-Sposób na niski FCR

-Nowy szczep świńskiej grypy

-Na gryzonie w chlewni

-Chlewnia na 80 loch

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2020

Hoduj z głową bydło:

-Deratyzacja w oborze

-Korzyści z matek buhajów

-Różna sposoby alkalizowania

-Z racic na wymię

-Zespół Tłustej Krowy

PRENUMERATA