Mleko w proszku zniknęło z magazynów. Zapasy interwencyjne wyprzedane

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
27-06-2019,12:30 Aktualizacja: 27-06-2019,10:42
A A A

Komisja Europejska poinformowała, że zapasy interwencyjne odtłuszczonego mleka w proszku zostały właśnie całkowicie wyprzedane.

Odtłuszczone mleko w proszku (OMP), a konkretnie pozostałe 162 tony tego produkty, zostały sprzedane w 37 tygodniu w przetargu po cenie minimalnej tj. 1 759 euro za tonę.

Phil Hogan, Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi powiedział, że jego zdaniem zapasy interwencyjne nie wpłynęły na cenę rynkową odtłuszczonego mleka w proszku.

- Po raz kolejny Komisja Europejska wykazała swoje zaangażowanie i wsparcie oraz solidarność z europejskimi rolnikami podczas kryzysu. Odpowiednie narzędzia siatki bezpieczeństwa działały w okresie znacznych zakłóceń na rynku, a ich właściwe i terminowe wdrożenie pomogło zapewnić rentowność tysięcy europejskich producentów mleka - podkreślił komisarz.

mleko, produkcja mleka, cena mleka, bydło mleczne

Mleko tanieje, ale wciąż jest droższe niż przed rokiem

Cena mleka w skupie od początku bieżącego roku utrzymuje trend spadkowy. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w kwietniu 2019 r. średnia wartość tego surowca w skupie wynosiła 1, 35 zł za litr l i była o 1,4 proc. niższa niż w marcu...

Przypominamy, że w latach 2015 - 2016 europejscy hodowcy bydła i producenci mleka stanęli w obliczu poważnego kryzysu.

Komisja Europejska w ramach interwencji publicznej w latach 2015–2017 skupiła 380 000 ton odtłuszczonego mleka w proszku.

Głównym celem tego działania było wsparcie dochodów producentów i stabilizacja rynku.

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka informuje, że od końca 2016 roku KE prowadziła przetargi publiczne aby sprzedać OMP z zapasów jednocześnie nie zakłócając ceny mleka.

Zapasy interwencyjne OMP zostały wyprzedane 2,5 roku od pierwszego przetargu, a jego cena wzrosła z 26 centów za kilogram w 2016 roku do 34 centów za kilogram w maju tego roku.

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA