Mleko najdroższe od lat. W nowym roku może się to jednak zmienić

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
22-12-2017,10:45 Aktualizacja: 22-12-2017,10:08
A A A

Mleko w ostatnich miesiącach wyłącznie drożeje. Producenci tego surowca otrzymują za nie średnio ponad 1,5 złotego za litr. W efekcie, jak informuje TVP 1, cena w całym kończącym się 2017 roku może się zamknąć na rekordowym poziomie 1,4 zł/l.

Mleczarnie aż w dziewięciu województwach w Polsce płaciły w listopadzie za mleko minimum 1,5 zł za litr.

Producenci mleka z woj. warmińsko-mazurskiego otrzymywali za swój surowiec najwięcej. Tamtejsze mleczarnie płaciły 1,59 złotych za litr mleka. Niewiele mniej bo 1,58 zł/l otrzymywali hodowcy bydła z Podlasia, a 1,57 zł/l z woj. lubelskiego i lubuskiego.

Cena mleka w woj. pomorskim i zachodniopomorskim wyniosła 1,53 zł/l, a w woj. mazowieckim 1,52 zł/l. Z kolei 1,50 zł/l otrzymywali producenci z woj. opolskiego i dolnośląskiego.

spożycie mleka, świeże mleko, mleko, konsumpcja mleka, śmietana, jogurty

Pijemy coraz mniej mleka. To efekt zmiany stylu życia?

W krajach Unii Europejskiej systematycznie spada spożycie świeżego mleka. Zdaniem ekspertów w 2030 roku konsumpcja w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniesie 52,5 kg i będzie blisko o 10 proc. mniejsza niż w bieżącym. Znawcy rynku, jako...

Mleko kosztowało powyżej 1,4 zł za litr w czterech województwach. Takie stawki producentom tego surowca płaciły zakłady w woj. śląskim (1,49 zł/l), wielkopolskim (1,48 zł/l), kujawsko-pomorskim i podkarpackim (1,44 zł/l)

Mleko w trzech województwach nie osiągnęło ceny 1,4 zł/l. Hodowcy bydła mlecznego z woj. świętokrzyskiego i łódzkiego otrzymywali 1,39 i 1,38 zł/l. Najniższe stawki proponowały mleczarnie w woj. małopolskim. W listopadzie wyniosły one 1,34 zł/l.

Grudzień, jak informuje TVP 1, dla dostawców nie powinien być gorszy. Spadki cen skupu mleka mogą się jednak pojawić w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Mleczarnie już teraz obserwują spadki cen skupu artykułów mleczarskich, przez co obawiają się nowej rzeczywistości.

Notowania odtłuszczonego mleka w proszku już teraz są bardzo niskie. Jak informuje TVP 1dzieje się tak wskutek nagromadzenia zapasów tego produktu w unijnych magazynach i jego sprzedaży poniżej cen interwencyjnych.

Kilogram odtłuszczonego mleka w proszku w Polsce kosztuje od 5,7 do 6,2 złotych. Masło w blokach potaniało średnio o ponad złotówkę i jest wyceniane od 18 do 21 zł/kg, a sery dojrzewające od 11 do 13,5 zł/kg.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA