Mleko krowie powinno być w naszej diecie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
03-06-2017,13:00 Aktualizacja: 03-06-2017,10:01
A A A

Mleko krowie jest pełnowartościowym produktem odżywczym odpowiednim dla osób w każdym wieku. To wniosek wypływający z konferencji, która odbyła się 30 maja w Warszawie w ramach projektu: Mamy kota na punkcie mleka, sfinansowanego z Funduszu Promocji Mleka.

Mleko krowie zawiera nie tylko niezbędne dla organizmu składniki odżywcze, ale także jest dobrym źródłem pełnowartościowego białka, łatwo przyswajalnego tłuszczu i laktozy.

Mleko zawiera także sole mineralne tj. wapń fosfor, magnez, potas, cynk, biopierwiastki śladowe jak miedź, mangan, selen, jod a także wszystkie witaminy rozpuszczone w tłuszczach (A, D, E, K) i w wodzie ( B1, B2, B12, C i innych).

mleczarnia, ser, śmietana, bydło mleczne

Przetwarzają mleko na sery i zarabiają więcej

Twarogi, śmietanka oraz sery podpuszczkowe. Wyroby te są produkowane we własnej przydomowej przetwórni. Dla rolników przynoszą one zdecydowanie większy dochód niż sprzedaż mleka do mleczarni. Hodowcy bydła Bogusława i Jan...

Wapń w mleku występuje w dużych ilościach, 200 ml mleka zawiera 240 mg jonów Ca, czyli spożycie 3-4 szklanek dziennie lub alternatywnie odpowiedniej ilości jego przetworów, pozwala na prawie 100 procentowe pokrycie dobowego zapotrzebowania na ten pierwiastek.

Uczestnicy konferencji podkreślali, że ludzkie organizmy nie mają zdolności do magazynowania większych zapasów białka, dlatego musimy je codziennie dostarczać w odpowiednich ilościach.

Mleko i przetwory mleczne mogą skutecznie zastąpić apteczne suplementy diety. Zdaniem organizatorów konferencji powinny być one także powszechnie stosowane w diecie dzieci.

Aktualną sytuację na rynku mleka przedstawiła dyrektor biura Polskiej Izby Mleka Agnieszka Maliszewska. Cena skupu mleka netto w kwietniu 2017 r. wyniosła 1,30 zł za litr i spadła o 0,4 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Jednak w porównaniu do kwietnia 2016 roku wzrosła ona o 27,9 proc. tj. o 0,28 zł za litr.

Skup mleka w kwietniu 2017 r. wg GUS wyniósł 954,3 mln litrów i był o 1,3 proc. większy niż w tym samym czasie w ubiegłym roku oraz o 1,4 proc. mniejszy od skupu odnotowanego przed miesiącem.

Skup mleka w okresie od stycznia do kwietnia tego roku wyniósł 3.697,9 mln litrów mleka i był o 2,6 proc. większy od notowanego w analogicznym okresie w 2016 r.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA