Mleka będzie więcej. Rolnicy radzą sobie z suszą

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
30-04-2019,8:00 Aktualizacja: 30-04-2019,6:31
A A A

Skup mleka w pierwszym kwartale tego roku, jak podaje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka na podstawie analiz Komisji Europejskiej, był o 1 proc. niższy niż w tym samym czasie w 2018 roku.

Produkcja mleka w drugiej połowie tego roku ma być jednak wyższa o 0,7 proc. oraz osiągnąć poziom 167,3 mln ton. Wiele zależy jednak od pogody. W Polsce już mamy pierwsze symptomy suszy.

Pogłowie krów mlecznych w Unii Europejskiej w grudniu 2018 roku było o 1,6 proc. niższe niż przed rokiem. Hodowcy bydła odczuli właśnie suszę, głównie przez wyższe ceny pasz.

mleczarnie, mleko, sieci handlowe, PFHBiPM

Niemcy wzorem dla polskiej branży mleczarskiej?

Ceny produktów mleczarskich w Niemczech są negocjowane dwa razy w roku, informuje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Mleczarnie oraz największe sieci handlowe uczestniczą w rozmowach dotyczących pośrednio...

Pasze objętościowe były również gorszej jakości, stąd producenci mleka zostali niejako zmuszeni do większego udziału z komponentów treściwych, głównie koncentratów. Wydajność mleczna krów mlecznych w efekcie wzrosła.

Komisja Europejska, jak informuje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka przewiduje więc, że w drugiej połowie tego roku produkcja mleka w UE wzrośnie.

"Według prognoz KE na ceny mleka pozytywny wpływ będzie miał utrzymujący się popyt światowy na produkty mleczne oraz brak zapasów interwencyjnych odtłuszczonego mleka w proszku, które w zeszłym roku spędzały sen z powiek wszystkim z branży mleczarskiej" czytamy w komunikacie PFHBiPM.

UE dalej pozostaje największym światowym eksporterem produktów mleczarskich. Jej udział w globalnym handlu wynosi 32 proc.

ceny mleka, Polska, bydło mleczne, producenci

Wiemy gdzie w marcu płacono najwięcej za mleko

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka w marcu 2019 r. wyniosła 137,82 zł za 1 hl. Najwyższe stawki uzyskiwali producenci z Podlasia, a najniższe z woj. łódzkiego.   Cena mleka w marcu bieżącego roku była o 2,7...

Europejscy eksporterzy sprzedali o 11 proc. więcej produktów mleczarskich na chiński rynek. Sytuacja ta ma się utrzymać również w tym roku. Duży wpływ miał na nią spór pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi.

Wśród produktów mleczarskich, które są najważniejsze z punktu widzenia unijnego eksportu jest ser, którego udział w wywozie wynosi około 40 proc. Trafia on między innymi do USA, Japonii oraz Szwajcarii.

"Prognozy przewidują, że eksport sera wzrośnie o kolejny procent z powodu podpisanej umowy o wolnym handlu z Japonią oraz stale rosnącym zainteresowaniem importerów tym produktem" czytamy w komunikacie PFHBiPM.

Eksport odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) również może być wyższy, nawet o 3 proc. UE mimo wysokich cen tego surowca nadal pozostaje konkurencyjna w porównaniu do innych państw.

Sytuacja z pełnym mlekiem w proszku jest nieco inna. Eksport tego surowca w 2018 roku był o 15 proc. niższy.

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA