Mleczarnie z tańszym gazem? Resort aktywów odpowiedział

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
23-02-2022,13:40 Aktualizacja: 23-02-2022,13:44
A A A

Na zewnętrzne przyczyny podwyżki cen gazu oraz stosowane przez władze działania mające ulżyć odbiorcom, w tym przedsiębiorcom - zwraca uwagę Ministerstwo Aktywów Państwowych w odpowiedzi na wystąpienie Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.

KZSM zwrócił się do Jacka Sasina, wicepremiera i ministra aktywów państwowych o objęcie spółdzielni mleczarskich preferencyjnymi rozwiązaniami w zakresie dostaw i cen gazu. Wydatki na ten cel zagrażają bowiem kondycji zakładów.

Spółdzielnie mleczarskie, Waldemar Broś, Jacek Sasin, ceny gazu, produkcja mleka

Ceny gazu zagrażają kondycji mleczarni. Spółdzielnie piszą do wicepremiera

"Zwracamy się o podjęcie działań w celu zapewnienia objęcia spółdzielni mleczarskich preferencyjnymi rozwiązaniami w zakresie zagadnień dostaw i cen gazu" - napisał Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni...

W odpowiedzi Cezary Falkiewicz, zastępca dyr. Departamentu Spółek Paliwowo-Energetycznych MAP podkreślił, że do głównych powodów wzrostu cen gazu na rynkach światowych i europejskich, w tym w Polsce, należy zaliczyć politykę prowadzoną przez Gazprom, który znacznie ograniczył dostawy gazu do Europy rurociągami i zmniejszył sprzedaż surowca przez platformę elektroniczną.

Na radykalny wzrost cen energii rzutuje w ocenie resortu także restrykcyjna i coraz bardziej zaostrzająca się polityka klimatyczna Unii Europejskiej.

"Jednocześnie należy wskazać, że w obliczu rekordowego wzrostu cen gazu podejmowane są działania, by chronić polskie społeczeństwo i przedsiębiorców" - podkreślił Falkiewicz.

Wprowadzonej 29 stycznia Ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu nie można zastosować wobec przedsiębiorców z uwagi na zapisy unijnej dyrektywy gazowej.

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, Copa-Cogeca, produkcja mleka, cena mleka

Copa-Cogeca: rosną koszty produkcji mleka

W całej Europie producenci mleka odczuwają wzrost kosztów pasz, nawozów, energii elektrycznej i choć ceny surowca rosną, to rolnicy, coraz częściej myślą o rezygnacji z tej produkcji - informuje Federacja Branżowych Związków...

W wyniku wprowadzonych przez PGNiG obniżek, przedsiębiorcy od 14 do 31 stycznia zapłacą 25 proc. mniej, a od 1 lutego do 31 marca 35 proc. mniej za gaz w stosunku do cennika z pierwszej połowy stycznia.

"Ponadto w grudniu ubiegłego roku Sejm uchwalił szereg zmian aktów normatywnych przygotowanych przez rząd, wprowadzających rozwiązania tzw. Tarczy Antyinflacyjnej 1.0, w tym m.in. obniżenie podatku VAT na gaz z ziemny z 23 do 8 proc. W reakcji na pogłębianie się europejskiego kryzysu energetycznego, rząd zdecydował się rozszerzyć i przedłużyć wprowadzone Tarczą Antyinflacyjną 1.0 środki i ustawą z 13 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług wprowadzona została Tarcza Antyinflacyjna 2.0, która idzie jeszcze dalej i obniża stawkę podatku VAT na gaz ziemny do 0 proc. Dzięki tym rozwiązaniom od 1 stycznia 2022 r. stawka podatku VAT za gaz wynosiła zaledwie 8 proc., a od 1 lutego bieżącego roku jest to 0 proc." - podsumował resort.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA