Mleczarnia z Nowego Targu zostanie zamknięta?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
07-12-2020,11:55 Aktualizacja: 07-12-2020,11:06
A A A
Zakład należący do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Radomsku, ma zostać zlikwidowany. W połowie grudnia wygaśnie produkcja, a od nowego roku wszyscy pracownicy zostaną bezrobotni.
 
Mleczarnia z Nowego Targu, która jest częścią Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Radomsku, ma zostać zlikwidowana. 
 
Rolnicy z Podhala, którzy kiedyś tworzyli mleczarnię jako swoją spółdzielnię, walczą jednak w sądzie by tak się nie stało – informuje nowytarg.naszemiasto.pl.
 
Zakład funkcjonuje od 70 lat i jest jednym z największych pracodawców w regionie. Jest on położony na obrzeżach stolicy Podhala przy drodze prowadzącej z miasta w stronę Białki Tatrzańskiej, Bukowiny Tatrzańskiej i Jurgowa. 
 
ceny mleka, mleko, produkcja mleka, bydło mleczne, produkcja mleka w UE, mleczarnie, skup mleka, bydło mleczne

Spadek produkcji mleka wyhamował

Mleczarnie w Polsce w październiku tego roku skupiły 969,2 mln litrów mleka. Jak informuje Główny Urząd Statystyczny to o 0,4% więcej niż we wrześniu oraz o 1,3% niż przed rokiem. Produkcja mleka w Polsce w ostatnich miesiącach...
Zarząd OSM Radomsko jeszcze kilkanaście miesięcy temu informował, że ich zakład będzie dalej pracował, bo na jego produkty jest zapotrzebowanie. 
 
Obecnie sytuacja ta zmieniła się, a pracownicy mleczarni jak i rolnicy dostarczający do niej mleko dalej nie mogą być pewni swojej przyszłości.
 
Na początku bieżącego roku zarząd ogłosiło, że dla swojego zakładu w Nowym Targu nie widzi przyszłości. Rada nadzorcza podjęła decyzję o likwidacji zakładu i jego sprzedaży do 1 czerwca 2020 r.
 
Mariusz Broniszewski, prezes spółdzielni w Radomsku, w odpowiedzi na głosy sprzeciwu zapewnił, że zakład będzie się starał jeszcze restrukturyzować i podtrzymać produkcję. 
 
Jednak w wyniku pandemii koronawirusa sytuacja zakładu pogorszyła się i projekt restrukturyzacji został wstrzymany. 
 
W efekcie zarząd OSM w Radomsku ogłosił, że zamyka zakład od 15 grudnia, a z dniem 1 stycznia zwalnia wszystkich 103 zatrudnionych jeszcze w Nowym Targu pracowników.
 
Na chwilę obecną zwolnienia są niemal pewne. Jednak sprzedaż zakładu stoi pod znakiem zapytania, ponieważ do Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim wpłynęła skarga części spółdzielców zrzeszonych w OSM Radomsko.
 
Osoby które przed lata tworzyli OSM Nowy Targ żądają wydzielenia z powrotem swojej własności. Sąd nie zdecydował jeszcze w tej sprawie, ale do czasu ostatecznego wyroku zablokował możliwość sprzedaży zakładu.
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA