Mazowieckie czempiony

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Dariusz Kucman | dariusz.kucman@agropolska.pl
03-06-2014,13:20 Aktualizacja: 27-11-2014,13:27
A A A

Święto Mleka to popularna nazwa mającej charakter wojewódzki Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Płoniawach-Bramurze (powiat makowski) na Mazowszu. 31 maja odbyła się już po raz 14.

Najbardziej mógł cieszyć się Łukasz Majkowski, którego krowa zdobyła tytuł superczempiona wystawy. Na swoim terenie (mieszka w miejscowości Jarzyły w pow. makowskim) zaprezentował piękną krowę pierwiastkę, którą jurorzy uznali za superczempiona wystawy. Wcześniej wygrała ona w kategorii krów pierwiastek. Wiceczempionem została w tej grupie krowa Andrzeja Soliwodzkiego z Mchówka, a drugim wiceczempionem – zwierzę z hodowli Andrzeja Szczepańskiego z miejscowości Pomaski Wielkie.

W kategorii jałowice niecielne w wieku 10–15 miesięcy najlepsza okazała się ta z gospodarstwa Sebastiana Pielecha z Nowych Czernic, a drugie miejsce zajęła krowa Bogusława Tomaszewskiego z Przasnysza.

W kategorii jałowice cielne znowu triumfował Łukasz Majkowski, a tytuły wiceczempionów zdobyły krowy Sebastiana Pielacha.

Wśród krów w II laktacji czempionat zdobyła „wychowanka” Anieli Świerżyńskiej z miejscowości Nienałty Szymany, a wiceczempionami zostały zwierzęta Andrzeja Soliwodzkiego i Bogusława Tomaszewskiego.

W kategorii krów w III i dalszej laktacji tryumfował Kazimierz Janusz z Mokrzk, którego zwierzę wyprzedziło krowy Janiny i Zdzisława Rzewnickich z Chylin oraz Stadniny Koni Krasne.

W części konkursowej prezentowano czworonogi rasy holsztyńsko-fryzyjskiej, ale zgromadzeni wokół ringu mogli też obejrzeć hodowane w naszym kraju krowy innych ras.

Przebojem dwudniowej wystawy okazała się prezentacja cieliczek przez dzieci hodowców. Choć czasem rozbrykane zwierzaki okazywały się już za silne dla maluchów, ich entuzjazm sprawiał publiczności radości. Nie obyło się oczywiście bez dekoracji zwycięskich krów i wręczenia nagród ich właścicielom.

Wystawa w Płoniawach-Bramurze – jak co roku – była też okazją do zaprezentowania się licznych firm działających w branży rolniczej, przede wszystkim tych dystrybuujących sprzęt. Gościom czas umilały także występy zespołów muzycznych.

Organizatorami wystawy byli: wójt gminy Płoniawy-Bramura, Mazowiecki Związek Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt i Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie (Oddział w Ostrołęce). Została ona dofinansowana z Funduszu Promocji Mleka.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zapobieganie biegunkom u prosiąt

-Krajowe białko na polu i w korycie

-Mineralne dla loch prośnych

-Sposoby na zapachy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2021

Hoduj z głową bydło:

-Co czeka rynek mleka

-Zmodernizowany opas

-Bydło na lekkie gleby

-Jak zasuszać krowy ?

-O laktację trzeba zadbać

 

PRENUMERATA

 

KONGRES EKMA 2021