Masło w końcu przestanie drożeć?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
10-10-2017,16:00 Aktualizacja: 18-10-2017,14:07
A A A

Cena masła przestała rosnąć, a na giełdzie w Nowej Zelandii odnotowano pierwszy od wielu miesięcy spadek - informuje TVP 1. W Europie z kolei wzrosty cen zostały zahamowane już pod koniec września.

Masło zaczyna notować pierwsze spadki. Tak stało się w Nowej Zelandii czyli u jednego z największych graczy na rynku. Cena tego surowca zmalała tam niemal o 4 procent. Wynika to prawdopodobnie z rozpoczynającego się właśnie sezonu większej produkcji mleka.

Malejące cena masła w Nowej Zelandii przełożyła się również na wspólnotowy rynek. Według danych Komisji Europejskiej notowania tego produktu pod koniec września nieco spadły.

mleko, produkcja mleka, bydło mleczne, cena mleka

Mleko jest w cenie więc jego produkcja rośnie

Skup mleka w Polsce w sierpniu wyniósł 972,1 mln litrów. To o 2,7 proc. mniej niż w lipcu oraz o 5,6 proc. więcej niż w sierpniu 2016 r. - informuje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Mleczarnie skupiły...

Wartość masła mocno przekłada się na wysokość cen mleka w skupie. Jak informuje TVP 1 w najbliższej przyszłości masło nie powinno już drożeć co jest dobrą wiadomością dla konsumentów. Producenci mleka powinni z kolei spodziewać się stabilizacji cen tego surowca, które są obecnie na wysokim poziomie.

Ceny mleka od początku tego roku idą w górę. Analizując ostatnie 12 miesięcy wzrosły one o 30 procent. Obecnie kosztuje ono średnio niemal 1,4 złotych za kilogram co pozwala jego producentom na spokojną działalność i otwiera możliwości do dalszych inwestycji.

Mleczarnie również inwestują. Jak informuje TVP 1 wartość inwestycji w tych zakładach w pierwszej połowie 2017 roku wyniosła ponad 520 milionów złotych. To blisko o 40 proc. więcej niż w tym samym czasie w ubiegłym roku.

Cena mleka w poszczególnych województwach, jak informuje TVP 1, w ostatnich miesiącach zaczęła się wyrównywać. Różnica między woj. małopolskim oraz podlaskim wynosi zaledwie 20 groszy.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA