Krowy lekarstwem na astmę?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
14-11-2015,9:00 Aktualizacja: 13-11-2015,12:01
A A A

Zwierzęta gospodarskie w tym bydło mleczne i mięsne mogą zmniejszyć o połowę przypadków astmy u dzieci do lat sześciu. Do takiego wniosku doszli naukowcy ze Szwecji, którzy opublikowali wyniki swoich badań w amerykańskim czasopiśmie medycznym Jama Pediatrics.

Ich zdaniem w gospodarstwach, w których dzieci w okresie niemowlęcym miały kontakt ze zwierzętami liczba przypadków zachorowań na astmę zmniejszyła się o 52 proc. Wyniki nie zależały od tego, czy rodzice badanych dzieci cierpieli na to schorzenie.

W badaniu wzięło udział ponad milion dzieci urodzonych w Szwecji w latach 2001-2010. Naukowcy wykorzystali przy tym informacje dotyczące danych osobowych jak miejsce zamieszkania i zawód wykonywany przez rodziców tj. czy dzieci od najmłodszych lat miały kontakt ze zwierzętami.

- Nasze wyniki to na prawdę mocny dowód potwierdzający pozytywny wpływ zwierząt hodowlanych na mniejszą zachorowalność dzieci na astmę - mówi Tove Fall z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji.

Oprócz zwierząt gospodarskich badacze wykazali, że kontakt dzieci w wieku do sześciu lat z psami również obniża ryzyko zachorowania na astmę o 13 proc.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA