Krowy lekarstwem na astmę?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
14-11-2015,9:00 Aktualizacja: 13-11-2015,12:01
A A A

Zwierzęta gospodarskie w tym bydło mleczne i mięsne mogą zmniejszyć o połowę przypadków astmy u dzieci do lat sześciu. Do takiego wniosku doszli naukowcy ze Szwecji, którzy opublikowali wyniki swoich badań w amerykańskim czasopiśmie medycznym Jama Pediatrics.

Ich zdaniem w gospodarstwach, w których dzieci w okresie niemowlęcym miały kontakt ze zwierzętami liczba przypadków zachorowań na astmę zmniejszyła się o 52 proc. Wyniki nie zależały od tego, czy rodzice badanych dzieci cierpieli na to schorzenie.

W badaniu wzięło udział ponad milion dzieci urodzonych w Szwecji w latach 2001-2010. Naukowcy wykorzystali przy tym informacje dotyczące danych osobowych jak miejsce zamieszkania i zawód wykonywany przez rodziców tj. czy dzieci od najmłodszych lat miały kontakt ze zwierzętami.

- Nasze wyniki to na prawdę mocny dowód potwierdzający pozytywny wpływ zwierząt hodowlanych na mniejszą zachorowalność dzieci na astmę - mówi Tove Fall z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji.

Oprócz zwierząt gospodarskich badacze wykazali, że kontakt dzieci w wieku do sześciu lat z psami również obniża ryzyko zachorowania na astmę o 13 proc.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA