Koszty produkcji mleka dramatycznie wzrosły

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
10-03-2023,15:40 Aktualizacja: 18-03-2023,15:37
A A A

Koszty produkcji mleka w okresie sprzed pandemii Covid-19 oraz wojny na Ukrainie, w gospodarstwie utrzymującym 160 krów mlecznych wynosiły 1,28 zł na litr. W 2022 roku przekroczyła ona 2 złote.

Martin Ziaja posiada 210 ha i 160 krów mlecznych. Przed 2020 rokiem litr mleka kosztował go 1,28 zł. W tej kwocie największy udział tj. 64 grosze stanowiły pasze. Energia, paliwo oraz woda pochłaniały 10 groszy.

W 2022 roku całościowy koszt produkcji litra surowca wzrósł niemal o złotówkę. Udział pasz zwiększył się o 44 grosze do 1,08 zł, a energii do 15 groszy.

mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, krowy mleczne, produkcja mleka, mleko w UE,

Cena mleka w styczniu wyraźnie niższa

Ceny mleka w styczniu spadły i były to najwyższe obniżki notowań tego surowca w historii. Niektóre mleczarnie płaciły w tym miesiącu o 60 groszy mniej, niż jeszcze w grudniu 2022 r. - Stało się to, czego obawialiśmy się od wielu miesięcy....

- Gaz ma istotny wpływ na ceny nawozów azotowych, których używamy do produkcji traw, czy kukurydzy i to właśnie on powoduje zwiększenie kosztów ich wytwarzania - mówił podczas targów Ferma w Bydgoszczy Martin Ziaja, prezes Opolskiego Związku Hodowców Bydła (OZHB), członek zarządu Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

- Amortyzacja w moim gospodarstwie wynosi 5 groszy na litr mleka, ponieważ bazuję na starych obiektach. Jeśli jednak ktoś zainwestował duże pieniądze w nową oborę, obciążenie to może wzrosnąć nawet do 25 groszy. Wówczas całościowy koszt wytworzenia litra surowca będzie wynosił nie 2 złote, ale niemal 2,3 zł za litr - dodał Ziaja

Zwiększyły się także koszty wynagrodzenia pracowników.

- Ten koszt w gospodarstwach utrzymujących do 80 krów fizycznie nie występuje. Jednak w przypadku większych, które mają zatrudnionych pracowników, każdy litr mleka jest obciążony codzienną wypłatą. U mnie wynosi on 15 groszy, ale może sięgać nawet 25 groszy - mówił Ziaja.

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)
 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA