Komornik nie będzie mógł zabierać krów zadłużonemu rolnikowi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
15-10-2021,12:30 Aktualizacja: 15-10-2021,12:11
A A A
Sejmowa komisja poparła zmiany Kodeksu postępowania cywilnego. Dzięki nim komornik nie będzie mógł zabrać m.in. krów z zadłużonego gospodarstwa. 
 
Znowelizowany kodeks określa co może zabrać komornik w trakcie egzekucji. Zdaniem senatorów jest to konieczne z punktu widzenia konstytucyjnego, aby określić ramy egzekucji na poziomie ustawowym.
 
Sejmowa komisja poparła projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, według którego określają należące do rolnika zwierzęta oraz przedmioty, które nie podlegają egzekucji komorniczej.
 
mleko, mleko surowe, skup mleka, cena mleka, opłacalność produkcji mleka, producenci mleka, bydło mleczne, hodowcy bydła

Skup mleka maleje mimo wysokiej ceny surowca

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego meldunkowy skup mleka w sierpniu bieżącego roku wyniósł 1 021,8 mln litrów. Skup mleka w sierpniu był o 1,4% mniejszy od skupu odnotowanego w lipcu, ale o 0,3% wyższy niż w sierpniu...
Zdaniem senatorów w świetle wymogów konstytucyjnych potrzebne są wszelkie wyłączenia spod egzekucji dotyczące zwierząt i rzeczy ruchomych potrzebnych do prowadzenia gospodarstwa rolnego.
 
Nowy przepis wyszczególniający określa, że jeśli dłużnikiem jest rolnik prowadzący gospodarstwo, egzekucji nie może podlegać stado podstawowe zwierząt w tym bydła mlecznego i mięsnego, koni, kóz, owiec, świń, drobiu, zwierząt futerkowych, a także rodziny pszczele.
 
Pierwsze czytanie tego projektu odbyło się w Sejmie na początku października. 
 
– Kodeks postępowania cywilnego w jeszcze dalej idący sposób pozwoli rolnikom w spokoju regulować zaległości, jeśli takie będą powstawać i w ten sposób stabilność funkcjonowania ich gospodarstw rolnych, pomimo napotkanych trudności, będzie zachowana - mówił podczas sejmowej debaty wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
 
Sejm będzie kontynuował prace nad projektem prawdopodobnie podczas kolejnego posiedzenia pod koniec października.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA