Kolejne nadzwyczajne wsparcie dla producentów mleka?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
17-07-2016,8:30 Aktualizacja: 17-07-2016,8:36
A A A

Producenci mleka być może otrzymają kolejne nadzwyczajne wsparcie. Wniosek złoży jutro w Brukseli minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Jak donosi TVP 1 nieoficjalnie mówi się, że taka pomoc jest niemal pewna.

Ceny produktów mleczarskich szczególnie z dużym udziałem tłuszczów zatrzymały się po kilkutygodniowych wzrostach. Jak podaje TVP 1 masło w porównaniu do cenowego dołka podrożało o 40 proc.

Wyższe ceny przetworów mleczarskich niestety nie przekładają się na cenę mleka. Mleczarnie wciąż płacą za nie mało. Taka sytuacja nie dotyczy tylko Polski, ale także większości krajów Unii Europejskiej.

mleko, Unia Europejska, produkcja mleka, komisja europejska

Produkcja mleka w 2016 r. ma wzrosnąć o 1,4 procent

Niskie ceny mleka w Unii Europejskiej mają swoje przełożenie na produkcję tego surowca. Jak wynika z danych Irish Co-operative Organisation Society (ICOS) w tym roku może ona wzrosnąć tylko o 1,4 proc. Wzrost produkcji mleka w UE w 2016 r. będzie...

- Niemieccy, francuscy rolnicy dalej mają małe ceny za mleko. Powiedzmy sobie, ten kryzys nie dotyczy tylko Polski, ale całej UE. Jeżeli nic nie zrobi w tym kierunku Bruksela na pewno rolnicy się zrzeszą i zrobią wielki szum - mówił dla TVP 1 Krzysztof Banach z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Polski wniosek będzie dotyczył kolejnych dotacji do produkcji mleka z budżetu UE. Jak informuje TVP 1 oczekujemy, że Bruksela zgodzi się na przyznanie drugiej transzy pomocy, porównywalnej do tej uruchomionej w 2015 r. Wyniosła ona 500 mln Euro, które zostały przeznaczone na rynki mleka i wieprzowiny.

W ramach unijnego wsparcia w czerwcu Agencja Rynku Rolnego wypłaciła producentom mleka 122 mln złotych czyli niecałe 1,5 grosza dopłaty do kg sprzedanego mleka.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA