Kary za przekroczenie kwot mlecznych będzie można spłacać w ratach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-06-2015,9:15 Aktualizacja: 22-06-2015,9:39
A A A

Rolnicy, którzy będą musieli zapłacić kary za przekroczenie kwot mlecznych za okres od kwietnia 2014 r. do końca marca 2015 r. będą mogli uregulować je w ratach, bez odsetek w ciągu trzech lat - przewiduje tak projekt rozporządzenia ministerstwa rolnictwa.

Obowiązujący do końca marca 2015 roku system kwot mlecznych miał regulować rynek mleka w ramach unijnej Wspólnej Polityki Rolnej. Każde z państw członkowskich miało przypisaną określoną ilość surowca, jaką mogło wyprodukować.

Na poziomie krajowym kwoty dzieliło się między producentów. Jeśli dochodziło do przekroczenia limitów, byli zobowiązani do płacenia kar proporcjonalnie do ich udziału. Ostatecznie w roku kwotowym 2014-2015 limity przekroczyło 13 państw UE, w tym Polska.

Spadek cen mleka

Kilogram mleka kosztuje mniej niż złotówkę. A ma być jeszcze gorzej

Sytuacja producentów mleka jest zła i w najbliższych miesiącach będzie się pogarszać. Już teraz niektóre mleczarnie płacą poniżej 1 zł za kg mleka. Jednym z czynników mających wpływ na bieżącą sytuację w tej branży było embargo...

Agencja Rynku Rolnego szacuje, że nasz kraj przekroczył kwotę o ok. 6 proc., czyli 580 mln kg. Według niej "skutkować to będzie koniecznością uiszczenia opłaty wyrównawczej w wysokości znacząco wyższej, niż opłata za rok kwotowy 2013-2014", w wysokości 650 mln zł.

Według wstępnych danych ARR kary dla rolników mogą więc sięgnąć nawet 90 gr. za kg mleka ponad limit.

W czasie niedawnego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa poseł Cezary Olejniczak (SLD) wskazywał, że są zakłady mleczarskie, które będą musiały zapłacić nawet 30 mln zł, a następnie potrącą to od rolników w trzech rocznych ratach.

- Wielu rolników po prostu przez kilka miesięcy nie dostanie wypłaty za mleko, bądź dostanie bardzo małe pieniądze. A muszą mieć środki na bieżącą produkcję, na paliwo, na nawozy itd. - wyliczał.

Podkreślał też, że w głównej mierze problem dotknie gospodarstw rodzinnych, gdzie trzyma się 20-30 krów. Ministerstwu rolnictwa zarzucał, że zbyt późno poinformowało rolników o przekroczeniu kwot mlecznych.

Zgodnie z projektem rozporządzenia resortu kara za przekroczenie kwot mlecznych powinna zostać uregulowana w całości do 30 września 2017 r. Pierwsza rata, opiewająca na co najmniej jedną trzecią kwoty, wpłacona musi być do 30 września 2015 r., druga (również co najmniej jedną trzecią) do 30 września 2016 r. Pomoc państwa polega na zastosowaniu płatności ratalnych bez odsetek.

Zofia Szlaczyk, wiceszefowa MRiRW na posiedzeniu sejmowej komisji ds. rolnictwa podkreślała, że sektor mleczarski potrzebuje dłuższego czasu do dostosowania się do funkcjonowania w sytuacji rynku bezkwotowego.

Tłumaczyła, że sytuacja na rynku mleka jest bardzo trudna, szczególnie w obliczu zniesienia od kwietnia kwot mlecznych, wzrostu podaży mleka o ok. 5 proc. przy jednoczesnym spadku popytu, a także wprowadzeniu przez Rosję w sierpniu 2014 roku embarga na polskie przetwory mleczne.

Rozbicie kar za przekroczenie kwot mlecznych na nieoprocentowane raty ma być w tej sytuacji - według niej - wsparciem dla rolników.

Posłowie jednak zwracali uwagę, że do Polski zaczyna trafiać tańsze mleko z innych krajów UE, m.in. z Niemiec i Litwy. Od rządu domagali się większej interwencji na rynku mleka i przetworów mlecznych.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA